PoradyJeśli chcesz mieć zdrowe serce, zjedz śniadanie o konkretnej godzinie

Jeśli chcesz mieć zdrowe serce, zjedz śniadanie o konkretnej godzinie

Śniadanie - o której powinniśmy je jeść? Odpowiedzieli naukowcy
Śniadanie - o której powinniśmy je jeść? Odpowiedzieli naukowcy
Źródło zdjęć: © Canva | stock_colors
05.01.2024 08:31

To, o której godzinie jemy śniadanie, ma większy wpływ na nasze serca, niż myślimy. Tym zagadnieniem zajęli się naukowcy. Wskazali między innymi optymalny czas jedzenia pierwszego posiłku, a także wyjaśnili, co nam grozi, jeśli nie będziemy tego przestrzegać.

W naukowym dyskursie pojawił się nowy prąd. To chrononutrition, dziedzina nauki, która zajmuje się korelacją tego, o której godzinie spożywamy posiłki oraz naszego zdrowia. Ta zależność jest zaskakująca, a jej zaburzenie bardzo źle wpływa między innymi na pracę serca i ciśnienie krwi. Za chwilę przedstawimy ci wnioski, do których — na podstawie obserwacji ponad 100 tysięcy osób — doszli francuscy naukowcy zajmujący się chrononutrition.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rytmy biologiczne a śniadanie

Chrononutrition dzieli się na trzy aspekty: regularność posiłków (lub jej brak), ich liczba oraz pora, o której są spożywane. Jakiś czas temu pisaliśmy tu o tym, o której godzinie powinno jeść się ostatni posiłek w ciągu dnia. To bardzo ważne, ale nie bardziej niż to, o której spożywamy śniadanie.

Zanim jednak odpowiemy na pytanie, o której godzinie powinno jeść się pierwszy posiłek, zastanówmy się, dlaczego jest to takie ważne. Rozwiązanie tej zagwozdki tkwi w działaniu poszczególnych narządów. Okazuje się, że mechanizm tzw. biorytmu jest podatny na zmiany — nie tylko ze względu na pory dnia, ale także pory roku. Niedostosowanie się do tego rytmu grozi natomiast m.in. zwiększeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

To, o której jemy śniadanie, wiąże się z pracą m.in. serca
To, o której jemy śniadanie, wiąże się z pracą m.in. serca© Canva | Michal Collection

O której godzinie jeść śniadanie?

W 2009 roku rozpoczęto projekt NutriNet-Santé. Francuscy naukowcy przeprowadzili kohortowe badanie, którego celem było zbadanie zależności między odżywianiem a zdrowiem. Przez kolejne 10 lat do NutriNet-Santé regularnie dostarczano kwestionariusze od ponad 100 tysięcy osób, a związani z projektem naukowcy analizowali je i przekuwali na wnioski. Te z kolei były drastyczne.

Według naukowców z francuskiego badania każda godzina opóźnienia śniadania to powiększenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Jak cytuje portal medonet.pl ryzyko zawału u osób regularnie spożywających śniadanie po godzinie 10 (jako optymalną godzinę podaje się tam przedział od 7 do 9 rano) zwiększa się aż o 28 procent! Opóźnienie to wiąże się bowiem z podniesieniem poziomu glukozy, ciśnienia krwi i stężenia białka C-reaktywnego.

Warto wziąć to wszystko pod uwagę, nie sądzisz?

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także