Jeśli chcesz uniknąć cukrzycy, ograniczy to mięso. Naukowcy ostrzegają
Naukowcy ostrzegają przed podniesionym ryzykiem cukrzycy przy spożywaniu czerwonego mięsa. Przeprowadzone przez nich badania wskazują jednoznacznie na to, że ograniczenie mięsa w diecie wyjdzie wszystkim na zdrowie.
26.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 15:34
Popularność diet wegetariańskich i wegańskich rośnie wraz z kolejnymi doniesieniami naukowców na temat szkodliwości mięsa. W „The American Journal of Clinical Nutrition" opublikowano badania naukowców z Harvardu, które jeszcze bardziej przechylają szalę zwycięstwa na stronę osób na diecie roślinnej. Zmniejszenie spożycia czerwonego mięsa może być sposobem na walkę z rosnącym zagrożeniem cukrzycą typu II.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak uchronić się przed cukrzycą?
Na całym świecie, również w Polsce, rośnie liczba zachorować na cukrzycę typu II. Chociaż wiele osób bagatelizuje zagrożenie, to ta choroba jest poważnym obciążeniem dla układu krwionośnego oraz nerek. Może mieć podłoże genetyczne, jednak przyczynia się do niej niewłaściwy styl życia - przede wszystkim niezdrowa dieta i mała ilość ruchu.
Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie przeanalizowali dane zdrowotne 216 695 osób i oceniło, jak wygląda ich codzienna dieta. Fani czerwonego mięsa nie będą zadowoleni.
Czerwone mięso a cukrzyca
Uczestnicy badania uzupełniali specjalne kwestionariusze, w których określali częstotliwość spożywania posiłków co 2 do 4 lat, przez okres maksymalnie 36 lat. W tym okresie u ponad 22 tys. uczestników rozwinęła się cukrzyca typu II. U osób, które po czerwone mięso sięgały dwa razy w tygodniu, zaobserwowano wzrost ryzyka zachorowania. Im mniej spożywano tego gatunku mięsa, tym mniejsze było ryzyko. Uczestnicy, którzy jedli najwięcej czerwonego mięsa, mieli o 62 proc. większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II.
Według analizy naukowców, w ograniczeniu ryzyka rozwoju tej choroby metabolicznej pomocna może być dieta roślinna. Czerwone mięso można zastąpić w codziennym jadłospisie strączkami, orzechami lub umiarkowaną ilością produktów mlecznych. Roślinne zamienniki obniżają ryzyko zachorowania aż o 30 proc.
- Biorąc pod uwagę nasze ustalenia i wcześniejsze prace innych naukowców, rozsądne byłoby ograniczenie do około jednej porcji czerwonego mięsa tygodniowo dla osób pragnących zoptymalizować swoje zdrowie i dobre samopoczucie — mówi starszy autor Walter Willett, profesor epidemiologii i żywienia, cytowany przez portal "Noizz".