Jeśli lubisz banany, przeczytaj. Ich jedzenie może mieć negatywne skutki
Dla wielu osób banany odgrywają bardzo ważną rolę w codziennym odżywianiu i na pewno nie wyobrażają sobie wykluczenia ich z diety. Niestety to, co dla niektórych dobre i pożywne, dla innych może stanowić pewien problem. W jakich sytuacjach banany bardziej szkodzą, niż pomagają?
18.07.2024 11:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Banany to prawdopodobnie najpopularniejsze owoce na całym świecie. Wiele osób traktuje je jako przekąskę idealną — smaczną, pożywną, łatwodostępną i relatywnie tanią. Zachwyt nad bananami jest pod pewnym względem uzasadniony. Te egzotyczne owoce zawierają mnóstwo właściwości prozdrowotnych, od witaminy C wpływającej na układ odpornościowy, aż po potas regulujący poziom ciśnienia krwi. Istnieje jednak kilka znaczących przeciwwskazań do jedzenia bananów. Lepiej poznać je zawczasu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Banany nie dla wszystkich
Byłoby zbyt pięknie, gdyby jedzenia bananów nie dotyczyły żadne ograniczenia. Wiele osób uważa na przykład, że te owoce mogą zastąpić im pożywne śniadanie. To błąd, o czym zdarzyło nam się już pisać: banany nigdy nie powinny stanowić pierwszego posiłku w ciągu dnia. Na tym jednak przeciwskazania się nie kończą.
Czasami bywa tak, że to, co w danych produkcie najlepsze, może się też okazać jego wadą. Tak też jest w przypadku bananów. Cenimy sobie to, że jest w nich dużo potasu. Problem polega na tym, że przez to nie powinniśmy ich łączyć z przyjmowaniem niektórych medykamentów: przede wszystkim leków o działaniu moczopędnym i inhibitorów ACE. Spożywanie bananów nie powinno również iść w parze z chorobami nerek.
Te osoby nie powinny spożywać bananów
Banany powinny sobie także odpuścić osoby przebywające na diecie odchudzającej i cierpiące na cukrzycę. Te smaczne owoce mają bowiem wyjątkowo wysoki indeks glikemiczny, sięgający aż 51 punktów. To wynik dużej zawartości węglowodanów, co z kolei przekłada się na to, że bananów nie jedzą osoby przebywające na diecie niskowęglowodanowej.
Jest coś jeszcze. U niektórych osób po zjedzeniu bananów mogą się pojawiać objawy uczulenia. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na obrzęki w obrębie jamy ustnej, zaczerwienienia, świąd i wypryski na skórze. Na szczęście taka alergia to rzadkość, występująca u zaledwie od 0,04 do 1,2 proc. (w zależności od regionu) populacji. Mimo to warto zachować czujność!