Jeśli męczy cię kaszel, wypij napar ze znanych ziół. Działają lepiej niż niektóre syropy
Kiedy tylko letnie temperatury zaczynają ustępować, w radio i telewizji następuje początek sezonu na reklamy leków na kaszel. "Zwalcz go tym, pozbądź się go tamtym!" Tak, wszyscy znamy te kwestie. A czy wiesz, że niektóre zioła poradzą sobie z tym problemem równie dobrze, co leki z apteki? Ich działanie to nie magia, lecz lata, czy raczej wieki doświadczeń.
19.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 13:42
Kaszel to naturalny mechanizm organizmu, załączany podczas radzenia sobie z jakimś problemem natury zdrowotnej. Chociaż jest niezwykle powszechny — przede wszystkim okresem jesienno-zimowym — to nie należy go lekceważyć. Zwłaszcza jego przewlekłość może się okazać sygnałem alarmowym świadczącym o wystąpieniu poważnej choroby, takiej jak zapalenie płuc czy gruźlica.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto więc już teraz, na wstępie, zaznaczyć powagę sytuacji, która powinna skłonić nas do wizyty u lekarza. To podstawowa sprawa. Tuż obok niej występuje wiedza na temat tego, jak radzić sobie z kaszlem za pomocą ziół. Okazuje się, że otaczające nas zewsząd rośliny mają niezwykłą moc i mogą nam pomóc bez względu na to, czy trapi nas kaszel suchy, czy mokry.
Zioła na kaszel
Zacznijmy od tego, co w kwestii kaszlu powie nam każdy lekarz. Rozróżniamy dwa rodzaje tego zjawiska: kaszel suchy oraz mokry. Ten pierwszy jest określany jako "nieproduktywny" - duszący, niekorzystny, często powodujący pękanie naczynek krwionośnych. Drugi to kaszel produktywny, realnie pomagający pozbyć się wydzieliny z oskrzeli. Do każdego z tych rodzajów kaszlu należy dobrać inny zestaw ziół leczniczych.
W przypadku kaszlu suchego interesującym nas efektem stosowania ziół będzie jego złagodzenie oraz działanie wykrztuśne. To najlepiej zapewni nam lukrecja. Ta powszechnie występująca w Europie bylina wykazuje silne właściwości wykrztuśne i łagodzące podrażnienia gardła. Podobnie działa czarny bez (owoce i kwiaty), kwiat ślazu i... tymianek. Ten ostatni zawiera olejki eteryczne, które działają przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie.
Przejdźmy do kaszlu mokrego. W jego przypadku zależy nam na tym, by pomóc organizmowi pozbyć się niechcianej wydzieliny poprzez rozrzedzenie jej. Świetnym ziołem okazuje się tu doskonale nam znana szałwia. Przygotowana z niej herbata ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Doskonale sprawdzą się tu również oregano, podbiał i eukaliptus.
Stosowanie herbat, syropów, naparów czy inhalacji ze wspomnianych ziół to sprawdzony sposób na kaszel suchy i mokry. Produkty ziołowe łagodzą uprzykrzające życie dolegliwości, wspierają układ oddechowy i odporność. Warto się tym zainteresować i skonsultować te metody ze swoim lekarzem!