Jeśli zauważyłeś takie objawy, lepiej przestań jeść banany. Możesz sobie poważnie zaszkodzić
Banany to bez wątpienia jeden z bardziej lubianych przez Polaków owoców egzotycznych. Niezależnie od pory roku, z wielkim apetytem sięgamy po te żółte, smaczne owoce. Banany są doskonałym wyborem na drugie śniadanie, mogą stanowić dodatek do koktajlu, owsianki czy ciastek, gdzie z powodzeniem zastępują cukier. Mimo że banany są prawdziwą skarbnicą witamin, nie każdy może je spożywać. Dowiedz się, kiedy lepiej zrezygnować z jedzenia bananów.
05.12.2023 16:33
Wszyscy doskonale wiemy, że spożywanie owoców, w tym bananów, jest w większości przypadków niezwykle zdrowe. Niemniej warto mieć na uwadze, że nie każdy może je bez przeszkód jeść. Banany są bogate w cukry, dlatego warto uważać, by nie przesadzić z ich ilością w ciągu dnia. Jeden banan średniej wielkości zawiera aż 27 g węglowodanów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie właściwości mają banany?
Banany są źródłem wielu witamin, takich jak C, B6, A, E i K. Ponadto dostarczają nam wapnia, fosforu, magnezu, potasu i sodu. Spożywanie tych pysznych owoców ma wiele korzyści dla naszego organizmu.
Banany mogą pomóc między innymi w walce z anemią, bólami miesiączkowymi, a nawet zwyrodnieniami czy obniżeniem poziomu złego cholesterolu. Jedzenie bananów może nawet poprawić nasz nastrój i samopoczucie! Dodatkowo mają one pozytywny wpływ na naszą odporność. Banany to owoce tropikalne, które zaskakująco zaliczane są do jagód. Nazwa "banan" pochodzi z języka arabskiego i oznacza "palec", co nawiązuje do kształtu tych owoców.
Kiedy lepiej przestać jeść banany?
Pomimo wielu korzyści płynących ze spożywania bananów, warto pamiętać, że nie każdy produkt zdrowy będzie nam służył. Ze względu na niektóre schorzenia, spożywanie bananów może być niewskazane. Poniżej przedstawiamy sytuacje, w których lepiej zrezygnować z jedzenia tych owoców:
- problemy z nerkami - ze względu na wysoką zawartość potasu,
- cukrzyca - dojrzałe banany mają wysoki indeks glikemiczny i dużą zawartość węglowodanów,
- podwyższone ciśnienie - ze względu na potas, który może pogorszyć samopoczucie,
- nietolerancja glutenu i laktozy,
- zespół jelita drażliwego,
- dolegliwości układu pokarmowego.