PrzepisDietaJest sto razy słodsza od zwykłego cukru. Hamuje apetyt na słodycze i chroni przed rakiem

Jest sto razy słodsza od zwykłego cukru. Hamuje apetyt na słodycze i chroni przed rakiem

Korzeń lukrecji
Korzeń lukrecji
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

27.05.2024 13:14, aktual.: 27.05.2024 14:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Słodsza od cukru, ale też znacznie zdrowsza, a nawet wykazująca działanie przeciwnowotworowe - lukrecja to remedium na trudny do pohamowania apetyt na słodycze. Nie każdemu przypadnie do gustu jej smak, warto jednak przełamać się od czasu do czasu.

Lukrecja to roślina o wielu właściwościach leczniczych wykorzystywana zarówno w ziołolecznictwie, jak i kosmetyce. Głównym surowcem leczniczym i kosmetycznym jest korzeń lukrecji, który po ususzeniu przybiera kolor żółty. Jest też bardzo słodki (o korzennym, lekko gorzkim posmaku), a to za sprawą glicyryzyny (kwasu glicyryzynowego) – związku, który jest 50-100 razy słodszy od białego cukru. Warto jednak mieć na względzie, że jedzenie zbyt dużej ilości lukrecji może negatywnie wpłynąć na organizm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lukrecja - właściwości zdrowotne

Jednym z kluczowych zastosowań lukrecji jest wspomaganie procesu gojenia wrzodów żołądka i dwunastnicy. Osoby borykające się z nieżytem żołądka lub nadwrażliwością jelita grubego mogą również korzystać z jej dobrodziejstw. Ponadto aktywne związki zawarte w lukrecji mają zdolność ochrony wątroby.

Kolejnym obszarem, w którym lukrecja znajduje zastosowanie, jest stomatologia. Badania dowiodły, że suszony korzeń lukrecji ma pozytywny wpływ na stan zębów. Hamuje rozwój paciorkowca Streptococcus mutans, bakterii odpowiedzialnej za powstawanie próchnicy. Dlatego też wyciąg z lukrecji znajduje zastosowanie w słodyczach oraz w coraz większej ilości past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.

Lukrecja jest stosowana w leczeniu infekcji dróg oddechowych, może również łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), takie jak apetyt na słodkości, obniżony nastrój czy zatrzymanie wody w organizmie. Glicyryzyna obecna w lukrecji wykazuje też działanie przeciwnowotworowe.

Korzeń lukrecji
Korzeń lukrecji© Pixabay

Lukrecja zamiast słodyczy?

Ze względu na swoje słodkie właściwości lukrecja może stanowić naturalną alternatywę dla cukru. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, spróbuj cukierków z lukrecją – mogą pomóc zaspokoić apetyt na słodycze. Pamiętaj, żeby spożywać lukrecję umiarkowanie, ponieważ nadmiar może prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak nadciśnienie czy problemy z koncentracją.

Co więcej, badania przeprowadzone na grupie osób z nadwagą dowiodły, że suplementacja ekstraktem z lukrecji ma efekt odchudzający. Ekstrakt z tej rośliny jest polecany nie tylko osobom chcącym pozbyć się zbędnych kilogramów, ale także sportowcom, którzy szukają bezpiecznego środka do spalania tłuszczu.

Dodatkową korzyścią wynikającą z suplementacji lukrecją jest jej zdolność do aktywowania przyrostu tkanki mięśniowej. Lukrecja poprawia stan kości i stawów, dostarcza organizmowi cennych związków, niezbędnych w czasie redukcji masy ciała. Skutecznie poprawia wydolność umysłową i fizyczną, co czyni ją idealnym suplementem okołotreningowym.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także