PoradyJesteś senny po kawie? Powód może cię bardzo zaskoczyć

Jesteś senny po kawie? Powód może cię bardzo zaskoczyć

Dlaczego po wypiciu kawy chce się spac?
Dlaczego po wypiciu kawy chce się spac?
Źródło zdjęć: © Canva | Viktoria Korobova

21.09.2024 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Część osób odczuwa skoki ciśnienia, kolejnym drżą dłonie, a ty po "entej" filiżance mocnej kawy nie zauważasz żadnych zmian? Ba, powieki staję się coraz cięższe, mimo że przyjąłeś końską dawkę kofeiny? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

Dla wielu osób poranny rytuał nie może się obyć bez filiżanki kawy. Ciemny napar jest znany ze swoich właściwości pobudzających i dodających energii. To zasługa kofeiny, która poprawia koncentrację i pomaga skupić się na codziennych obowiązkach, takich jak praca czy nauka. Jednak zdarza się, że zamiast spodziewanego pobudzenia, kawa wywołuje odwrotny efekt i usypia. Pojawia się pytanie – czy kawa może działać usypiająco? Dlaczego od kawy chce się często spać?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oto dlaczego chce ci się spać po kawie

Istnieją osoby, które nie odczuwają pobudzającego wpływu kawy, ponieważ ich organizmy są na nią odporne. Ta odporność jest wynikiem regularnego spożycia kawy, ale też wysokiej tolerancji na kofeinę. Ahmed El-Sohemy, profesor nauk o żywieniu na Uniwersytecie w Toronto w rozmowie z dziennikiem "The Washington Post" wskazał, że blisko połowa wszystkich ludzi szybko metabolizuje kofeinę, kolejne 40 procent metabolizuje kofeinę wolniej, a pozostałe 10 procent ma bardzo wolny metabolizm - czyli silnie reaguje na kofeinowe dawki.

Wiele osób odczuwa senność po kawie, a przypadłość ta dotyczy zazwyczaj tych, którzy metabolizują kofeinę szybciej i więcej kawy spożywają. Dlaczego tak jest? Kofeina blokuje receptory adenozyny, które odpowiadają za wywoływanie senności, ale nie hamuje samej produkcji adenozyny. W rezultacie, gdy działanie kofeiny ustępuje i receptory adenozynowe zostają odblokowane, zmęczenie powraca z większą intensywnością.

Im większa ilość kofeiny dostarczana do organizmu, tym dłuższy jest czas blokowania adenozyny, a więc brak odczuwania senności. Regularne spożywanie dużych ilości kawy powoduje jednak, że organizm adaptuje się, wytwarzając więcej receptorów adenozynowych. To oznacza, że potrzebujesz coraz większej ilości kofeiny, aby osiągnąć ten sam efekt blokady receptorów odpowiedzialnych za senność, co zwiększa tolerancję organizmu na kofeinę.

Dlaczego po kawie chce się spać?
Dlaczego po kawie chce się spać? © Canva | diego_nleite

Senność po kawie? To również może być powodem

Innym czynnikiem, który wpływa na to, jak reagujesz na kawę, jest twoja tolerancja na cukier. Cukier jest przyswajany przez organizm szybciej niż kofeina. Kiedy pijesz kawę z mlekiem i cukrem, wywołuje to gwałtowny wzrost poziomu insuliny. Dla osób z zaburzeniami gospodarki cukrowej skutkuje to jedynie chwilowym pobudzeniem w trakcie picia, po którym następuje wyraźne zmęczenie, ospałość i brak energii. Również bóle głowy mogą być normalną reakcją organizmu w takich sytuacjach.

W przypadku, gdy odczuwasz senność po kawie, ale nie chcesz z niej rezygnować, warto zmienić nawyki. Ważne jest, by nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. Lepiej też zrezygnować z dodatków, takich jak cukier, mleko czy syropy smakowe, ponieważ kawa bez tych dodatków będzie działać efektywniej. Jeśli mimo to nadal nie czujesz się dobrze po kawie, alternatywą może być zielona herbata lub coraz bardziej popularna matcha, które również działają pobudzająco i energetyzująco.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także