Naturalny napój musujący z kaszy. Na Podlasiu tradycyjnie serwują z chałwą
Daje uczucie orzeźwienia, delikatne szczypie w język i ma słodko-kwaśny smak. Do Białegostoku trafiła z Macedonii, ale przyjęła się tak dobrze, że wkrótce w stolicy Podlasia zaczęto stawiać lokale z przeznaczeniem do jej spożywania. Buza, bo o niej mowa, to mało znany, choć szalenie interesujący specjał. A powstaje z kaszy.
21.09.2024 08:51
Buza, jak nazwa wskazuje, potrafi zabuzować i poszczypać w język. To fermentowany napój bazujący na kaszy jaglanej, a popularny jest na Podlasiu, gdzie od lat widnieje na liście produktów tradycyjnych. Choć buza trafiła do Polski z Bałkanów, na stałe wpisała się w wielokulturową historię Białegostoku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skąd buza wzięła się na Podlasiu?
Buza to fermentowany napój z kaszy jaglanej o mętnej konsystencji z osadem na dnie naczynia. Jest orzeźwiający, lekko kwaśno-słodkawy z posmakiem rodzynek i drożdży, niekiedy cytryny. Napój ten łagodnie fermentuje dzięki obecnym w nim drożdżom. Buza najlepiej smakuje, gdy podaje się ją tradycyjnie wraz z kawałkiem chałwy. Białostocka buza zyskała uznanie na arenie kulinarnej, zdobywając pierwszą nagrodę w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów" w 2017 roku.
Buzę do Białegostoku wprowadzili Macedończycy w 1912 r. Na terenie Bałkanów bowiem napój ten wytwarzany jest od stuleci. Buza szybko stała się lokalnym przysmakiem, do tego stopnia, że w stolicy Podlasia zaczęły powstawać tzw. buzny, czyli miejsca, w których spożywano buzę serwowaną z chałwą. Co ciekawe, napój ten podawano przed wojną w białostockim hotelu Ritz, najbardziej eleganckim w mieście.
Zobacz także
Buza - fermentowany napój z kaszy jaglanej. Przepis
Składniki:
- 100 g kaszy jaglanej + 1,5 l wody,
- 150 g cukru + 500 ml wody,
- 2 litry wody,
- 1 g świeżych drożdży,
- 1 cytryna,
- garść rodzynek.
Przygotowanie:
- Kaszę wypłucz, a następnie ugotuj w 1,5 l wody. Kasza powinna się rozgotować.
- Gotową kaszę przetrzyj przez sito razem z wodą, w której się gotowała.
- 500 ml wody wymieszaj z cukrem i zagotuj całość. Następnie odstaw płyn do ostudzenia, a kiedy będzie letni, dodaj drożdże i rozmieszaj.
- Do wody z wystudzoną przetartą kaszą dodaj syrop cukrowy z drożdżami i sok z 1 cytryny.
- Wymieszaj dokładnie całość, a następnie przelej do plastikowych lub szklanych zamykanych butelek, zostawiając ok. 1/3 pustej przestrzeni (napój będzie fermentować). Dodaj do każdej porcji po kilka rodzynek.
- Buzę odstaw na 24 godziny w ciepłe miejsce, a po tym schowaj do lodówki. Wypij w ciągu 4 dni. Przed podaniem wymieszaj.