PoradyJesz fasolę podczas świąt? Poznaj prosty patent, a szybciej się ugotuje i będzie smaczniejsza

Jesz fasolę podczas świąt? Poznaj prosty patent, a szybciej się ugotuje i będzie smaczniejsza

Fasola i jej właściwości
Fasola i jej właściwości
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
16.12.2023 17:48, aktualizacja: 17.12.2023 10:13

Fasola, będąca rośliną strączkową, jest nieocenionym źródłem witamin i minerałów. Niektórzy z nas preferują kupować ją już gotową, zamkniętą w puszkach, podczas gdy inni decydują się na próbę swoich kulinarnych umiejętności i gotują ją samodzielnie. Jak jednak przygotować fasolę, aby była miękka, kremowa i szybko się ugotowała? Istnieje jeden prosty składnik, który może znacznie przyspieszyć cały ten proces.

Większość z nas ma świadomość, że kluczem do miękkiej i smacznej fasoli jest jej odpowiednie namoczenie przed gotowaniem. Dzięki temu skórka fasoli staje się miękka, a samo warzywo jest łatwiejsze do strawienia. Można ją gotować w tej samej wodzie, w której była moczona, aby zachować jak najwięcej cennych substancji odżywczych. Warto jednak pamiętać, że solenie fasoli zbyt wcześnie może spowodować, że po ugotowaniu będzie twarda. Najlepiej dodać sól pod koniec gotowania, kiedy ziarna fasoli są już miękkie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co zrobić, by fasola była idealnie ugotowana?

Rozwiązaniem jest dodanie sody oczyszczonej. Ten składnik powoduje rozpad związków, które sprawiają, że warzywo jest twarde po ugotowaniu. Ile sody oczyszczonej powinniśmy dodać i kiedy to zrobić? Jedną z metod jest dodanie płaskiej łyżeczki sody oczyszczonej do wody, w której moczymy ziarna fasoli. Przed gotowaniem należy je jednak dokładnie przepłukać i zalać czystą wodą. Drugim sposobem jest dodanie szczypty sody do gotującej się fasoli (po jej uprzednim namoczeniu). Jeśli dodamy jej za dużo, może to spowodować nieprzyjemny posmak.

Dodanie szczypty sody oczyszczonej podczas gotowania fasoli sprawi, że po ugotowaniu będzie ona nie tylko miękka, ale również kremowa. Taka fasola doskonale sprawdzi się jako składnik różnych past kanapkowych czy purée. Co więcej, dzięki temu dodatkowi, po spożyciu dania z fasolą, mniej będą nas dręczyły gazy. Soda oczyszczona bowiem powoduje rozpad substancji odpowiedzialnych za "rewelacje żołądkowe", co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia gazów u osób, które mają z tym problem po spożyciu strączków.

Fasola
Fasola© Pixabay

Jak przygotować miękką fasolę?

Dodatek sody oczyszczonej sprawi również, że fasola ugotuje się znacznie szybciej i będzie miękka. Gotowanie fasoli zwykle trwa około 1,5 godziny. Dodanie łyżeczki sody oczyszczonej pozwala skrócić ten proces do 50-60 minut. Warto jednak pamiętać, że nie każdemu ten sposób może przypaść do gustu, gdyż taka ilość sody może nieco zmienić smak fasoli. Dla osób o wybrednym podniebieniu zalecamy dodanie jedynie szczypty sody i gotowanie fasoli przez co najmniej godzinę.

Soda oczyszczona neutralizuje składniki powodujące wzmożoną perystaltykę jelit i powstawanie gazów. Ten sam efekt daje jeszcze jedna rzecz. Osoby, które szczególnie cierpią na wzdęcia po spożyciu strączków, powinny moczyć je przez co najmniej 12 godzin. Dzięki temu ryzyko wystąpienia problemów żołądkowych po spożyciu fasoli jest znacznie mniejsze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także