NewsyKamień w czajniku spędza sen z powiek? Wypróbuj ten babciny trik

Kamień w czajniku spędza sen z powiek? Wypróbuj ten babciny trik

Kamień w czajniku elektrycznym bądź tradycyjnym usuniesz za pomocą resztek jedzenia. Z tego triku z powodzeniem korzystały nasze babcie. To niezawodny sposób na pozbycie się nieestetycznego osadu bez wykorzystywania żrących środków chemicznych.

Kamień w czajniku usuną resztki jedzenia - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Kamień w czajniku usuną resztki jedzenia - Pyszności; Fot. Adobe Stock

20.03.2023 14:29

Jak odkamienić czajnik? Domowe metody

Irytujący kamień osadzający się na ściankach czajnika to sprawka twardej wody, a ta niestety płynie w karach większości polskich domów. Gotowanie wody w zakamienionym czajniku doprowadza do zmiany jej smaku, koloru oraz właściwości. Podkreślić jednak warto, że kamień w czajniku nie jest niczym groźnym dla zdrowia. Ten osad to związki wapnia oraz inne minerały, które naturalnie znajdują się w wodzie.

Jak więc odkamienić czajnik? Boimy się używania żrącej chemii, a niekiedy i tradycyjne sposoby na odkamienianie zawodzą. Większość gospodyń i gospodarzy nieraz korzystała zapewne ze znanych domowych metod, polegających na usuwaniu kamienia coca-colą, kwaskiem cytrynowym bądź sokiem z cytryny, octem czy sodą.

Jak odkamienić czajnik- Pyszności
Jak odkamienić czajnik- Pyszności

Kamień w czajniku to zmora? Wypróbuj ten babciny trik

Jest jeszcze jeden znany od pokoleń sposób, który pozwoli ci usunąć kamień w czajniku, przy okazji wykorzystując do tego produkt, który często ląduje w koszu. A mowa o... obierkach ziemniaków!

Zasada jest prosta: łupiny wrzucamy do czajnika i gotujemy do wrzącej wody. Dla lepszego efektu czynność tę można powtórzyć 2-3 razy, pamiętając, by za każdym razem gotować nową porcję obierków. Idealne proporcje łupin do wody to 1:10. Na koniec płuczemy czajnik zimną wodą i gotujemy trzy razy wodę (za każdym razem świeżą), by dokładnie oczyścić wnętrze czajnika. Oczywiście wcześniej należy zadbać o to, by obierki, z których skorzystamy, były wypłukane z ziemi i innego brudu.

Tym samym pozbywamy się uporczywego kamienia i działamy w duchu zero waste, wykorzystując obierki ziemniaków, które wylądowałyby w koszu.

Zobacz również inne pomysły na ponowne wykorzystanie obierek. Więcej filmików znajdziesz na naszym kanale na YouTube:

Wybrane dla Ciebie