NewsyKamień w czajniku spędza sen z powiek? Wypróbuj ten babciny trik

Kamień w czajniku spędza sen z powiek? Wypróbuj ten babciny trik

Kamień w czajniku usuną resztki jedzenia - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Kamień w czajniku usuną resztki jedzenia - Pyszności; Fot. Adobe Stock

20.03.2023 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kamień w czajniku elektrycznym bądź tradycyjnym usuniesz za pomocą resztek jedzenia. Z tego triku z powodzeniem korzystały nasze babcie. To niezawodny sposób na pozbycie się nieestetycznego osadu bez wykorzystywania żrących środków chemicznych.

Jak odkamienić czajnik? Domowe metody

Irytujący kamień osadzający się na ściankach czajnika to sprawka twardej wody, a ta niestety płynie w karach większości polskich domów. Gotowanie wody w zakamienionym czajniku doprowadza do zmiany jej smaku, koloru oraz właściwości. Podkreślić jednak warto, że kamień w czajniku nie jest niczym groźnym dla zdrowia. Ten osad to związki wapnia oraz inne minerały, które naturalnie znajdują się w wodzie.

Jak więc odkamienić czajnik? Boimy się używania żrącej chemii, a niekiedy i tradycyjne sposoby na odkamienianie zawodzą. Większość gospodyń i gospodarzy nieraz korzystała zapewne ze znanych domowych metod, polegających na usuwaniu kamienia coca-colą, kwaskiem cytrynowym bądź sokiem z cytryny, octem czy sodą.

Jak odkamienić czajnik- Pyszności
Jak odkamienić czajnik- Pyszności

Kamień w czajniku to zmora? Wypróbuj ten babciny trik

Jest jeszcze jeden znany od pokoleń sposób, który pozwoli ci usunąć kamień w czajniku, przy okazji wykorzystując do tego produkt, który często ląduje w koszu. A mowa o... obierkach ziemniaków!

Zasada jest prosta: łupiny wrzucamy do czajnika i gotujemy do wrzącej wody. Dla lepszego efektu czynność tę można powtórzyć 2-3 razy, pamiętając, by za każdym razem gotować nową porcję obierków. Idealne proporcje łupin do wody to 1:10. Na koniec płuczemy czajnik zimną wodą i gotujemy trzy razy wodę (za każdym razem świeżą), by dokładnie oczyścić wnętrze czajnika. Oczywiście wcześniej należy zadbać o to, by obierki, z których skorzystamy, były wypłukane z ziemi i innego brudu.

Tym samym pozbywamy się uporczywego kamienia i działamy w duchu zero waste, wykorzystując obierki ziemniaków, które wylądowałyby w koszu.

Zobacz również inne pomysły na ponowne wykorzystanie obierek. Więcej filmików znajdziesz na naszym kanale na YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także