Kanapka z awanturką. W PRL‑u Polacy się nią zajadali, dziś jedzą tylko przy piątku

Pasta rybna z PRL-u, czyli awanturka
Pasta rybna z PRL-u, czyli awanturka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Magdalena Pomorska

10.09.2024 08:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kanapka nuda być nie musi, ale warto zadbać o ciekawe dodatki oprócz masła i sera czy wędliny. Jednym z przykładów są pasty kanapkowe, a te swoimi składnikami i nazwami często nawiązują do minionej epoki. Nie inaczej jest z awanturką. Przepis zyskał na popularności w czasach PRL-u.

Awanturka, czyli pasta rybna z twarogiem, to dla wielu osób kwintesencja idealnego piątkowego śniadania. Bo jak piątek, to przecież też rybka. Nałożona z górką na kromkę chleba i podana ze świeżym szczypiorkiem była formą specjalnego śniadania lub wykwintnej przystawki na zimną płytę na domowe przyjęcia - wtedy smarowano nią krakersy.

Jakie ryby i ser do awanturki?

Kluczowy składnik do zrobienia takiej kanapki to oczywiście twaróg - ser biały półtłusty sprawdzi się najlepiej. Nie musisz sięgać po ser tłusty, bo dodatek ryby zapewi porcję tłuszczu w daniu. Najczęściej w awanturkę wmiesza się rozdrobnione sardynki lub szprotki z oleju. Łatwo dostępne i nie takie bezwartościowe rybki. Małe ryby, jak sardynki i szprotki, zawierają wiele składników odżywczych – od białka, witamin, po istotne mikroelementy. Dodając do pasty rybnej inne zdrowe składniki, takie jak oliwa z oliwek, czosnek, cytryna czy świeże zioła, możemy dodatkowo wzbogacić jej smak i wartość odżywczą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Awanturka - przepis na pastę rybną

Proporcje są bardzo proste: na 250 g twarogu potrzebujesz ok. 140 g rybek. Wszystko rozgniatasz za pomocą widelca, łącząc na jednolitą masę. Możesz dodać 1 łyżkę jogurtu naturalnego lub 1 łyżeczkę jogurtu i 1 łyżeczkę majonezu (ale ta zwiększa kaloryczność pasty). Dopraw solą i pieprzem wedle uznania. Smak podkręcić może też nieco musztardy Dijon lub posiekane drobno marynowane grzybki. Częstym dodatkiem są też posiekany szczypiorek lub koperek. Do wyboru do koloru, ale gwarantuję, że już po pierwszym gryzie, taka kanapka z awanturką przywoła pyszne wspomnienia lub przeniesie do nieco już zapomnianych smaków. Pasta kanapkowa najlepiej smakuje podana od razu - można przechowywać ją w lodówce do trzech dni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także