Kapuśniak na tym mięsie jest najlepszy. Babcia nigdy nie używała innego
A gdyby tak ugotować gar kapuśniaku nie na jednym, nie na dwóch, lecz na trzech rodzajach mięsa? Uwierz mi na słowo, że takiej intensywności nie prezentuje żadna inna zupa. Ten patent babci jest niezastąpiony, i chociaż trzeba się przy tym trochę namęczyć, efekt wynagradza wszystko.
09.11.2023 12:58
Kapuśniak to jedna z moich ulubionych zup. Pewnie, nie jest tak popularna jak pomidorowa, ogórkowa czy rosół, ale być może to właśnie na tym, w jakimś sensie, opiera się jej urok. Na tym, a także na jej niezwykłej intensywności. I nie mówię tu jedynie o specyfice kapusty kiszonej, ale również o bogactwie nadanym przez szczególny rodzaj mięsa, na którym powstał kapuśniak. A właściwie to trzy rodzaje!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Babciny patent, który polega na przygotowaniu kapuśniaku na żeberkach surowych, wędzonych oraz na boczku, to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Taką mocą nie wykazuje się żadna inna zupa; no, może jeszcze japoński ramen, w którym każdy miligram wydobytego z kości kolagenu jest ważny. Uznajmy więc, że babcia tworzy równie wielkie kulinarne dzieła, co najlepsi kucharze z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Nie przedłużam już, bo chcę się zabrać za gotowanie. Poniżej zostawiam przepis. Powodzenia!
Kapuśniak na trzech rodzajach mięsa
Składniki:
- 700 g wędzonych żeberek,
- 700 g surowych żeberek,
- 300 g boczku,
- 1 cebula,
- włoszczyzna,
- 4 ziemniaki,
- 3 ząbki czosnku,
- 1/2 główki białej kapusty,
- 500 g kiszonej kapusty,
- kilka listków laurowych,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- majeranek,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
- Oba rodzaje żeberek podziel na mniejsze kawałki. Wędzone od razu przełóż do garnka, a surowe najpierw posól, popieprz i obsmaż z każdej strony na patelni. Następnie również umieść je w garnku. Zalej zimną wodą, zagotuj i zdejmij szumowiny.
- Dorzuć do garnka listki laurowe i ziele angielskie. Włoszczyznę obierz, pokrój w kostkę i także dodaj do zupy. Gotuj dalej.
- Teraz masz czas na obróbkę pozostałych składników. Kapustę kiszoną odciśnij z nadmiaru soku i poszatkuj. Boczek pokrój w kostkę i wytop. Dodaj do niego posiekaną cebulę i przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Gdy warzywa się zeszklą, umieść na patelni kapustę i podsmażaj przez 10 minut.
- Do wywaru dorzuć teraz pokrojone w kostkę ziemniaki i białą kapustę. Posól, popieprz. Gotuj do miękkości kartofli. Kiedy tak się stanie, umieść w garnku całą zawartość patelni.
- Trzymaj zupę na ogniu do momentu, w którym kapusta będzie już mięciutka, a jej smak rozejdzie się po całym płynie. Dopraw majerankiem. W razie potrzeby dodaj też trochę soku z kapusty. Smacznego!