Karol Okrasa robi genialny rosół. Gotuje go na mięsie, po które sięgają najlepsze gospodynie
Nie wyobrażamy sobie niedzielnego obiadu bez aromatycznego rosołu. Za każdym razem staramy się z niego wydobyć najlepszy smak i się nim zachwycamy. Czasem robimy z niego bazę do innych zup. Karol Okrasa ma swój mały sekret, który wykorzystuje podczas gotowania. My go teraz zdradzimy.
13.08.2023 14:46
Karol Okrasa opracował swój własny przepis na rosół. Fani bardzo długo o niego prosili i się doczekali. Zupa będzie klasyczna i domowa. Od wersji, którą znamy różni się niewielkimi szczegółami, ale dzięki nim wywar smakuje wyśmienicie. Popularny kucharz robi kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Na początku podpieka warzywa, a dopiero potem wrzuca je do gotującego się rosołu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosół według Karola Okrasy. Na jakim mięsie robi?
Najważniejsze jest mięso. Znany kucharz proponuje, byśmy używali dwóch rodzajów. Sam wybiera dobrej jakości kurczaka oraz kacze udko. Co ciekawe, wrzuca je do zimnej wody. Kolejny krok to odpowiednie przygotowanie warzyw. Karol Okrasa najpierw podpieka je i karmelizuje w piekarniku, dzięki czemu smak rosołu będzie obłędny.
Ważne jest również zbieranie szumu. Musimy to robić za pomocą łyżki cedzakowej. Powinniśmy uważać, by te drobinki się nie rozpadły. Rosół gotujemy na wolnym ogniu przez ponad 3 godziny. Dzięki tym dwóm procesom zupa będzie klarowna. Zazwyczaj do rosołu dodajemy natkę pietruszki. Okrasa ma nieco inny pomysł. Wybiera świeże listki lubczyku.
Przepis na rosół Karola Okrasy
Składniki:
- tusza kurczaka,
- kacze udko,
- 3 pietruszki,
- 2 marchewki,
- pół dużego selera,
- por,
- cebula,
- 4 listki laurowe,
- 4 ziarenka ziela angielskiego,
- szczypta pieprzu,
- łyżka oleju roślinnego,
- 2 łyżki świeżego lubczyku.
Sposób wykonania:
- Kurczaka podziel na mniejsze części, do garnka z zimną wodą wrzuć tylko skrzydełka, udka oraz inne części rosołowe. Dołóż też kacze udko. Rosół zacznij gotować od zimnej wody. Dzięki temu zupa będzie bardziej aromatyczna.
- Na początku doprowadź wodę do wrzenia, od razu potem zmniejsz moc palnika na najniższą.
- W tym czasie zajmij się przygotowywaniem warzyw. Marchewkę, seler i por pokrój na grube kawałki, cebule na 4 części, a pora przekrój wzdłuż. Wymieszaj je z olejem i solą, a następnie ułóż na blaszce i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza.
- Kiedy rosół się zagotuje, zdejmuj szum za pomocą łyżki cedzakowej.
- Do zupy wrzuć warzywa i dodaj przyprawy.
- Wywar gotuj na małym ogniu przez kilka godzin.