PoradyKasza kukurydziana - właściwości i zastosowanie. Dlaczego warto ją jeść?

Kasza kukurydziana - właściwości i zastosowanie. Dlaczego warto ją jeść?

Kasza kukurydziana - Pyszności; Foto Canva.com
Kasza kukurydziana - Pyszności; Foto Canva.com
27.07.2023 15:31, aktualizacja: 27.07.2023 18:06

Kasza kukurydziana to produkt, który cieszy się szczególną popularnością w Ameryce Północnej. To właśnie tam, chętnie spożywa się rozmaite przetwory z kukurydzy. Co prawda, w Polsce spożywa się ją zbyt rzadko, ale jak dowiesz się, jakie właściwości ma ten rodzaj kaszy, to z pewnością zmienisz swoje nastawienie. Sprawdź, dlaczego warto jeść taką kaszę.

Kasza to produkt, po który sięgamy, poszukując alternatywy dla ziemniaków. Za najpopularniejsze w Polsce uważa się kaszę gryczaną i kaszę jęczmienną. Kasza kukurydziana jest pomijana. A szkoda, bo ma niezwykle cenne właściwości zdrowotne.

Kasza kukurydziana — co to takiego?

Rozważania na temat tego rodzaju kaszy, dobrze jest rozpocząć od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest kasza kukurydziana i jak powstaje. Jest to produkt, dobrze znany również pod nazwą polenta. Tak, jak zostało to wcześniej wspomniane, największą popularnością cieszy się w Ameryce Północnej. Produkuje się ją z ziarna kukurydzy pod postacią drobnej kaszki, jak i grubego grysiku. W swoim wyglądzie i smaku przypomina nieco kaszę mannę. Jest to produkt lekkostrawny i korzystnie wpływający na wiele kwestii zdrowotnych.

Kukurydza - Pyszności; Foto Canva.com
Kukurydza - Pyszności; Foto Canva.com

Jakie właściwości ma kasza kukurydziana?

Dlaczego warto jeść kaszę kukurydzianą i jakie ma właściwości? Kasza kukurydziana jest bogata w węglowodany, które są głównym źródłem energii dla organizmu. Dostarcza szybko dostępnych kalorii, co może być korzystne dla osób aktywnych fizycznie. Warto podkreślić, że nie zawiera w sobie glutenu, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w diecie bezglutenowej.

Niezwykle ważne jest również to, że jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Błonnik pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego, poprawiając perystaltykę jelit i zapobiegając zaparciom. Zawiera różne składniki odżywcze, takie jak witaminy (np. witamina A, witaminy z grupy B) oraz minerały (np. żelazo, fosfor, magnez). Te składniki mogą wspierać funkcjonowanie organizmu i utrzymanie zdrowia.

Kasza kukurydziana - Pyszności; Foto Canva.com
Kasza kukurydziana - Pyszności; Foto Canva.com

Kasza kukurydziana — gotowanie i zastosowanie

Czy wiesz, jak gotować kaszę kukurydzianą? Tu nie ma nic skomplikowanego. Cały proces wygląda podobnie, jak w przypadku pozostałych kasz. Czas gotowania to około 10 minut. Gotuje się ją w lekko osolonej wodzie. Niektórzy wrzucają ją do zimnej wody, a inni dopiero na wrzątek — wszystko jest uzależnione od indywidualnych preferencji. Kasza kukurydziana będzie idealna, gdy większość wody zostanie wchłonięta.

Jeśli chodzi o zastosowanie kaszy kukurydzianej, to może być używana w różnych potrawach i przepisach. Może być gotowana na konsystencję gęstej masy, podawana jako dodatek do dań mięsnych, warzywnych lub jako składnik zupy. Może być również upieczona lub smażona.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także