Katarzyna Bosacka o kupowaniu pierogów. Zwróć szczególną uwagę na jedną rzecz
Pierogi i uszka to danie, bez którego nie sposób wyobrazić sobie święta. Przygotowanie bywa jednak czasochłonne, więc coraz więcej osób szuka ułatwienia w postaci gotowych wyrobów. Katarzyna Bosacka zdradza, na co zwrócić uwagę, żeby kupić dobrej jakości gotowce.
12.12.2023 09:32
Ruskie, z kapustą i grzybami, z pieczarkami, a może na słodko z makiem - bez względu na to, jakie pierogi wybierasz, nie może zabraknąć ich na wigilijnym stole. Chociaż uwielbiają je wszyscy domownicy i przepis nie jest specjalnie skomplikowany, to samo przygotowanie potrafi być naprawdę czasochłonne. W natłoku przedświątecznych obowiązków coraz chętniej sięga się po sklepowe gotowce. Nie wszystkie jednak zasługują na uwagę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Katarzyna Bosacka radzi, jak wybrać pierogi
Katarzyna Bosacka od lat aktywnie działa w mediach, edukując swoich odbiorców na temat racjonalnych wyborów żywieniowych oraz prześwietlając nieuczciwe zagrywki producentów jedzenia. Tym razem podpowiada, na co zwrócić uwagę kupując gotowe pierogi w sklepie.
Gotowe pierogi kuszą ze sklepowych półek, jednak nie warto sięgać po pierwszą lepszą z brzegu paczkę.
Dobry producent przede wszystkim zaznaczy, ile jest w środku farszu, a ile ciasta. Na przykład 50 procent farszu i 50 procent ciasta. Im więcej farszu, tym pierogi będą i smaczniejsze, i będą miały mniej kalorii - tłumaczy Katarzyna Bosacka
Zwróć uwagę na grzyby
O ile w przypadku pierogów farsz najczęściej to kapusta z grzybami, o tyle w uszkach powinny pojawiać się jedynie grzyby leśne. Producenci szukają oszczędności, zamieniając je na znacznie tańsze pieczarki, których Polska jest największym producentem w Europie. Zmiana ta wpływa jednak na smak i aromat całego dania.
Wielu producentów nas trochę oszukuje. Zamiast grzybów leśnych dodają do pierogów z kapustą i z grzybami pieczarki. W czasie Wigilii w pierogach powinny być prawdziwe grzyby leśne: borowiki, podgrzybki, koźlaki, maślaki
W rezultacie dostajemy znikomą ilość grzybów leśnych i dużą ilość pieczarek, co obniża koszt produkcji, ale producenci chętnie kuszą etykietą i wcale nie obniżają ceny końcowej produktu. W skrócie - przepłacamy.
Wybierając pierogi i uszka, poza składem farszu, należy zwrócić uwagę również na całą listę składników. Jeśli pojawiają się tam konserwanty, sztuczne zagęszczacze i barwniki, to lepiej zostawić opakowanie na półce.