PrzepisKuchnia polskaKiedy podałam go na imieninach, goście wymietli wszystko z półmisków. Sklepowej wędliny nikt nie tknął

Kiedy podałam go na imieninach, goście wymietli wszystko z półmisków. Sklepowej wędliny nikt nie tknął

Chociaż półgęsek w polskiej kuchni znany jest od wielu lat, to obecnie nieco o nim zapomniano. Domowa wędlina świetnie sprawdzi się na kanapki czy jako imprezowa przystawka. Od kiedy przygotowałam ją sama po raz pierwszy, nie wyobrażam sobie kupowania gotowca w sklepie.

Półgęsek - Pyszności
Półgęsek - Pyszności
Źródło zdjęć: © Getty Images, HansJoachim

07.11.2023 07:29

Półgęsek to znana w kuchni staropolskiej potrawa, którą przygotowuje się z gęsiej piersi. Mięso powinno być pozbawione kości, jednak wciąż posiadać na wierzchu skórę. Całość peklowano, wędzono i serwowano przeważnie na dworach szlacheckich, bo potrawa uznawana była za luksusową. Szczególną popularnością cieszyła się na Pomorzu - to tutaj hodowane gęsi, których podroby wysyłano do Francji, a mięso zostawiano w Polsce. Półgęsek doczekał się nawet wpisania na listę produktów regionalnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Półgęsek

Żeby spróbować półgęska nie trzeba od razu ruszać w podróż na Pomorze. Korzystając z tego przepisu, przygotowałam pyszną wędlinę, po zaserwowaniu której zbierałam tylko puste talerze. Całość pekluje się przez 12 dni w lodówce, wędzi 2 dni, a następnie leżakuje kolejne 5. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bo smakuje po prostu niesamowicie. Jeśli nie masz domowej wędzarni, zrób tak jak ja - uśmiechnij się do życzliwego sąsiada.

Sałatka z półgęskiem - Pyszności
Sałatka z półgęskiem - Pyszności© Canva -, kabVisio

Składniki:

  • 500 g piersi z gęsi,
  • sól,
  • pieprz,
  • majeranek.

Dodatkowo: siatka wędliniarska, wędzarnia.

Sposób przygotowania:

  1. Mięso dokładnie myję, osuszam i odcinam znajdującą się kość, jednak nie usuwam skóry.
  2. Dokładnie nacieram pierś z kaczki solą i przekładam do miski. Przykrywam i wstawiam do lodówki na 12 dni. W międzyczasie obracam co jakiś czas mięso.
  3. Następnie nacieram mięso pieprzem oraz majerankiem, omijając skórę. Obwiązuję sznurkiem wędliniarskim i wstawiam do wędzarni na 2 dni. Wędzę w zimnym dymie (30 st. C).
  4. Po uwędzeniu odkładam mięso jeszcze na 5 dni, aby półgęsek dojrzał.

Gotowy półgęsek kroję w cieniutkie plasterki. Serwują jako przystawkę, dodaję na kawałek świeżej bagietki lub dorzucam do lekkiej sałatki. Jest pysznie, prosto i bez zbędnych wzmacniaczy smaków i konserwantów - swoją rolę spełnia tutaj sól. Polecam wypróbować, bo taka wędlina smakuje po prostu nieziemsko.

Sałatka z półgęskiem - Pyszności
Sałatka z półgęskiem - Pyszności© Licencjodawca | geckophotos
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
przepispopularne potrawygęś
Wybrane dla Ciebie