Kiszona cukinia do słoików na zimę. Rarytas deklasuje nawet ogórki, jest witaminowym hitem
Kiszona cukinia w tym roku zdeklasuje kapustę i ogórki. Nietypowy dodatek do obiadu przygotuj już teraz i ciesz się nią w czasie zimy.
08.09.2022 | aktual.: 16.10.2023 12:38
Przetwory na zimę
Końcówka lata i wczesna jesień to czas, gdy domowe spiżarnie zapełniają się pysznymi przetworami. Dżemy, konfitury, marynowane warzywa i kiszonki- na samą myśl cieknie nam ślinka. Są nieocenione szczególnie zimą, gdy dopadnie nas tęsknota za świeżymi owocami i warzywami. Kiszonki nie dość, że są smaczne, to jeszcze są prawdziwą bombą zdrowia dla naszego organizmu. Kiszona cukinia zawiera w sobie między innymi witaminy A,C,K, potas, fosfor i jod. Dzięki procesowi fermentacji mlekowej (kiszenie) zamienia się również w naturalny probiotyk, który niesamowicie działa na nasz mikrobiom jelitowy i, tym samym, na naszą odporność. Kiszona cukinia ma w sobie mało kalorii i niski indeks glikemiczny.
Nic tylko zabrać się za wekowanie!
Kiszona cukinia
Składniki:
- 0,5 kg cukinii
- 0,5 łyżki soli
- 3-5 ziaren ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- 2 ząbki czosnku
- 0,5 l wody
Sposób przygotowania:
Cukinie dokładnie umyj, przekrój na pół i wydrąż z nich środek. Nie obieraj ich- ze skórką smakują po prostu najlepiej. W przypadku bardzo twardej skóry usuń ją, gdyż może nie zmięknąć podczas fermentacji. Następnie pokrój warzywo w słupki. Wybierz taką długość, aby zmieściły się pionowo do przygotowanych przez Ciebie słoików.
Cukinie ułóż pionowo w słoiku. Dodaj ziarna ziela angielskiego, liście laurowe oraz obrane ząbki czosnku. Zimną wodę wymieszaj z solą i zalej przygotowaną miksturą cukinię. Szczelnie zamknij słoik i odstaw go na 2-4 dni w temperaturze pokojowej. Po tym czasie przenieś kiszoną cukinię w chłodniejsze miejsce (na przykład do spiżarni). Już po dwóch tygodniach możesz zajadać się pysznościami ze słoika. Przetwór ten sprawdza się jako samodzielna przekąska, dodatek do obiadów, składnik sałatek, a także na kanapkach.
Smacznego!