Tomasz Strzelczyk pokazał, jak zrobić domową kapustę kiszoną. Nie kupisz takiej w żadnym sklepie
Sezon zimowy upływa nam pod znakiem kapusty kiszonej. Z tego pysznego dodatku przygotowujemy bigos, gotujemy kapuśniak lub stosujemy jako surówkę do popularnych dań obiadowych. A czy wiesz, że tradycyjną i smaczną kapustę kiszoną przygotujesz w swoim domu? Kiszona kapusta Tomasza Strzelczyka to prawdziwe arcydzieło!
15.11.2022 | aktual.: 05.08.2023 13:03
Kiszona kapusta Tomasz Strzelczyka - źródło witamin i wyjątkowy smak
Nie ulega żadnej wątpliwości, że kapusta kiszona stanowi pewnego rodzaju przysmak większości Polaków. Jest źródłem witaminy C, potasu, magnezu i wapnia. Jej spożywanie dostarcza również naszemu organizmowi niezwykle cennych witamin z grupy B, A, E i K. Co ważne, jesteśmy w stanie wyczarować z niej wiele wspaniałych pyszności. Nic nie jest w stanie zastąpić domowej kapusty kiszonej. Swoją recepturą postanowił się z nami podzielić Tomasz Strzelczyk - popularny kucharz i uczestnik programów kulinarnych. Słynie z wędzenia ryb, ale nie tylko.
Kiszona kapusta Tomasza Strzelczyka to połączenie tradycyjnego smaku i wyjątkowa receptura, którą warto przetestować już dziś. Efekt na pewno będzie w pełni zadowalający!
Jak przygotować kiszoną kapustę Tomasza Strzelczyka?
To pyszny dodatek, który możesz przygotować już dziś. Sięgniesz po nią, gdy tylko najdzie Cię na nią ochota. Kiszona kapusta Tomasza Strzelczyka potrzebuje przede wszystkim czasu, ale dla samego efektu, naprawdę warto.
Składniki:
- 8 kg kapusty
- 2 marchewki
- 160 g soli
- około 2 litry wody
- 2 łyżki cukru
- słoiki - najlepiej 2 po 5 litrów.
Sposób przygotowania:
Kiszona kapusta Tomasza Strzelczyka to wyjątkowy przysmak, przygotowany w tradycyjny sposób. Rozpoczynamy od szatkowania kapusty białej. Można robić to nożem lub specjalną szatkownicą. Najlepiej sprawdzi się tu lekko spłaszczona, a nie okrągła kapusta. Na grubych oczkach tarki ścieramy 2 marchewki. Wszystko delikatnie i dobrze mieszamy. Posypujemy solą kamienną niejodowaną i dobrze wszystko "miętosimy". Trochę to potrwa, bo należy bardzo dokładnie przemieszać kapustę, by ona zmiękła.
Gdy zmniejszy swoją objętość i stanie się miękka, to przekładamy kapustę do słoików. Pamiętaj, by nie ubijać jej w słoikach za mocno i nie upychać do samego końca. Do ugotowanej i przestudzonej wody wsypujemy 2 łyżki cukru i dobrze mieszamy aż się rozpuści. Odmierzamy po litrze wody i wlewamy do każdego ze słoików. Następnie bierzemy szpikulec i nakłuwamy, by kapusta mogła się odgazować. Tę czynność należy powtarzać przez 3 dni. Zakręcamy. Kiszona kapusta Tomasza Strzelczyka jest już gotowa. Odstawiamy do chłodnego miejsca na tydzień.
Z kapusty przygotujesz również pyszną surówkę colesław. Zobacz przepis na naszym kanale YouTube: