PoradyKróciutki kod oznacza dodatek owadów. Rzut okiem i wiesz, czy produkt je zawiera

Króciutki kod oznacza dodatek owadów. Rzut okiem i wiesz, czy produkt je zawiera

Mąka ze świerszczy
Mąka ze świerszczy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
03.03.2024 12:31

Czytanie kodów na opakowaniach produktów spożywczych może być niekiedy wyzwaniem, przypominającym próbę przetłumaczenia starożytnego manuskryptu. Te wszystkie słowa i liczby mogą wydawać się niezrozumiałe, ale niektóre z nich mogą być dla ciebie szczególnie interesujące. W tym artykule dowiesz się, jak na etykietach produktów spożywczych zapisywana jest mąka ze świerszczy.

Decyzja Komisji Europejskiej o dopuszczeniu do obrotu produktów zawierających mąkę ze świerszczy spowodowała, że jadalne owady stały się tematem wielu dyskusji. Od 24 stycznia 2023 r., kiedy to ustawa KE weszła w życie, na półkach sklepowych możemy spotkać produkty z Acheta domesticus, czyli świerszczem domowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mąka ze świerszczy - oznaczenie. Gdzie dodawana jest mąka ze świerszczy?

Chociaż zarówno Komisja Europejska, jak i Agencja UE ds. bezpieczeństwa żywności zapewniają nas, że spożywanie tych owadów jest bezpieczne dla zdrowia, nie oznacza to, że chcemy je konsumować nieświadomie. Dlatego warto znać kody na opakowaniach produktów spożywczych, które oznaczają obecność mąki ze świerszczy.

W wyniku decyzji Komisji Europejskiej mąka ze świerszczy może być obecna nie tylko w czystej postaci, ale również jako składnik wielu produktów. Sproszkowane owady mogą być składnikiem niektórych ciastek, makaronów, batonów, pizz czy chlebów. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupowane przez ciebie produkty nie zawierają mąki ze świerszczy, musisz sprawdzić ich etykietę. Owady mogą pojawić się tam pod następującymi nazwami:

  • Acheta Domesticus (lub "mąka z" lub "proszek z"),
  • Cricket powder,
  • Tenebrio Molitor (larwy mącznika młynarka),
  • Locusta Migratoria (szarańcza wędrowna).

Czerwony barwnik z owadów. Jakich nazw szukać na etykiecie?

Mąka ze świerszczy to jednak niejedyna forma jadalnych owadów, która pojawia się w popularnych produktach spożywczych, które kupujemy na co dzień. Istnieje również pewien czerwony barwnik, który na etykietach występuje pod nazwą: E120. Jest on produkowany z czerwców kaktusowych, owadów zamieszkujących obszary Ameryki Południowej i Meksyku.

Jednak nie każdy producent używa terminu "E120". Barwnik z robaków może też występować pod nazwami koszenila, karminina, karmin, kwas karminowy, a nawet CI75470 (w przemyśle kosmetycznym). Warto zapamiętać te nazwy, ponieważ w przeciwieństwie do mąki ze świerszczy, koszenila jest uznawana za substancję niezdrową i nie zaleca się jej nadużywania.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także