Kujawskie gospodynie do słoików wkładają nie tylko ogórki. Banie w zalewie znajdziesz w każdej spiżarni
Z przetworami kojarzą się przede wszystkim ogórki i papryka, ale kujawskie gospodynie w słoikach upychają również inne warzywo. Bania w zalewie na półkach zajmuje honorowe miejsce.
21.06.2024 11:20
Bania w zalewie to tradycyjne danie kuchni kujawskiej, wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pod dość zagadkowo brzmiącą nazwą skrywają się kawałki dyni w słodko-kwaśnej zalewie octowej z dodatkiem aromatycznych przypraw. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji próbować tego przysmaku, warto zapisać przepis i gdy tylko w sklepie pojawi się dynia, przygotować pyszne, pomarańczowe słoiczki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bania w zalewie - tradycyjny przepis kuchni kujawskiej
Tradycja marynowania dyni sięga czasów, gdy nie znano jeszcze sposobów na długie przechowywanie żywności. Jesienią, gdy dynie obficie dojrzewały, przetwarzano je na różne sposoby, aby przetrwać zimę. Jednym z nich było właśnie marynowanie w occie z cukrem oraz korzennymi przyprawami. Tak właśnie w jadłospisie Kujawian pojawiła się bania w zalewie.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy zaczęły rozpowszechniać się szklane słoje, przyszła pora na marynowanie (…). Marynowano(…) także dynię. (…). Dynię marynowano (…) w słoikach w kwaśnej zalewie z wody, octu i cukru z dodatkiem goździków - napisano w książce "Tradycyjna kuchnia pomorsko-wielkopolska, czyli od poliwek i golców po okresy i pierniki",
Nazwa "bania w zalewie" wzięła się od regionalnej nazwy dyni. Na Kujawach mówi się na nią właśnie bania. Marynowane warzywo świetnie sprawdzi się jako dodatek do dań mięsnych, przede wszystkim pieczonej kaczki. Dynia po kujawsku to świetny sposób na przemycenie do swojego domu dań kuchni regionalnych i podtrzymanie smacznych tradycji z Kujaw.
Składniki:
- dojrzała dynia,
- 1 kg cukru (najlepiej trzcinowy),
- goździki,
- 1 szklanka octu jabłkowego lub spirytusowego,
- woda.
Sposób przygotowania:
- Dokładnie umyj dynię i usuń z niej skórkę. Następnie wydrąż nasiona i pokrój miąższ w kostkę o boku około 1-1,5 cm.
- Umieść pokrojoną dynię w misce i zasyp ją cukrem na oko, nie dodawaj całości. Odstaw na noc w chłodnym miejscu.
- W garnku zagotuj 3 szklanki wody z 1 szklanką octu, dodaj syrop oraz pozostały cukier. Doprowadź do wrzenia.
- Do gotującej się zalewy dodaj dynię i kilka goździków. Gotuj na małym ogniu przez około 15-20 minut, aż dynia zmięknie, ale nie rozpadnie się. Jeśli zalewy jest za mało, to przygotuj dodatkową porcję.
- Gorącą dynię z zalewą wyjmij z garnka i ostrożnie nakładaj do wyparzonych słoików. Wypełniaj je po brzegi, aby ograniczyć ilość powietrza w środku.
- Zakręć słoiki szczelnie pokrywkami i pasteryzuj przez ok. 20 minut.
- Wyjmij słoiki z garnka i pozostaw do całkowitego ostudzenia w temperaturze pokojowej.
Słoiki przechowuj w suchym i chłodnym miejscu. Smacznego!