Układam ogórki w słoikach i robię specjalną zaprawę. Każdy, kto spróbuje, prosi mnie o przepis
Sezon na ogórki powoli się rozkręca, by w lipcu całkowicie zalać nas warzywami. Warto wykorzystać ten czas na przygotowanie przetworów, które będą cieszyły smakiem również po sezonie. W mojej spiżarni stoją nie tylko tradycyjny ogórki kiszone czy konserwowe, ale również te po watykańsku.
21.06.2024 | aktual.: 15.07.2024 13:04
Chociaż przygotowywanie przetworów potrafi pochłonąć nieco czasu, to w zimę zawsze jestem sobie wdzięczna za półki pełne słoików z zamkniętymi warzywami. Królują najczęściej kiszone, ale kiedy poznałam przepis na ogórki po watykańsku, nie może zabraknąć ich na półce w spiżarni. Moi bliscy byli zaskoczeni, kiedy zobaczyli, że do słoika pakuję rodzynki. Po spróbowaniu tych ogórków zgodnie stwierdzili, że to dość szalony, ale bardzo smaczny przepis. Szybko skradły serca mojej rodziny i nie wyobrażam sobie sezonu na przetwory bez ogórków watykańskich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ogórki po watykańsku
Rodzynki zwykle kojarzą się nam z wypiekami, ale w tym przypadku stają się kluczowym składnikiem zalewy. Ogórki po watykańsku mają słodko-kwaśny, nieco octowy smak i świetnie sprawdzają się jako dodatek do obiadu lub smaczna przekąska. To pyszna odmiana od klasycznych kiszonych czy konserwowych, a ich przygotowanie jest równie proste.
Do tego przepisu najlepiej jest wybrać niewielkie, twarde i jędrne ogórki bez pomarszczonej skórki. Dzięki temu będą idealnie chrupiące po ukiszeniu. Na kanapki, do mięs, do ręki, na grilla - wszędzie zrobią furorę.
Składniki:
- 4 kg ogórków,
- 2 łyżki soli,
- na 1 słoik: 12 rodzynek, 1 ząbek czosnku, 6 ziarenek pieprzu czarnego, szczypta nasionek kopru.
Zalewa:
- 1 szklanka wody,
- 800 g cukru,
- 300 ml octu.
Sposób przygotowania:
- Ogórki dokładnie myję, dzielę na ćwiartki i zasypuję solą. Odstawiam na 1,5 godziny.
- Po tym czasie odsączam ogórki z wody, którą puściły dzięki soli.
- Do garnka wlewam wodę oraz ocet, wsypuję cukier i gotuję, aż się rozpuści.
- Słoiki wyparzam i osuszam. Wkładam przyprawy oraz ogórki i zalewam zalewą.
- Pasteryzuję przez 10 minut.
Już po dwóch tygodniach możesz cieszyć się smakiem ogórków po watykańsku. Są tak smaczne, że z niecierpliwością odliczam dni, gdy tylko będą już gotowe. Smacznego!