Katarzyna Bosacka odkrywa tajemnice znanych lodów. Demaskuje ich skład

Lody waniliowe – które są najlepsze? Które mają najlepszy skład? Przegląd lodów waniliowych według Katarzyny Bosackiej. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jakie wybrać?

Katarzyna Bosacka wzięła pod lupę składy lodów waniliowych różnych marek. Zdradziła, które wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Składy potrafią być szokujące – zwłaszcza wśród jednej z najdroższych marek na rynku.

Kim jest Katarzyna Bosacka?

Katarzyna Bosacka to dziennikarka, która swoją popularność medialną zawdzięcza pracy w TVN Style. Prowadzi również kanał w serwisie YouTube, gdzie porusza tematy związane z wagą, urodą i jakością kupowanych produktów. Od lat edukuje i uczy czytania składów i dokonywaniu dobrych wybór w sklepach. Tym razem w związku ze zbliżającym się latem wzięła pod lupę znany i lubiany przysmak – lody waniliowe. Ekspertka do spraw zdrowego żywienia zdemaskowała składy.

 

katarzyna bosacka kim jest

instagram.com/katarzynabosacka

Jak wybrać lody? Na co zwrócić uwagę? Katarzyna Bosacka radzi

Katarzyna Bosacka przygotowała na swoim instagramowym profilu dwie infografiki, które mają zwrócić naszą uwagę na to, jak dobrze i mądrze wybierać lody. Ekspertka sprawdziła najpopularniejsze marki lodów waniliowych i wytknęła błędy i słabe składy. To szokujące, co znani producenci ładują do pudełek! Jak wybrać dobre lody? Na jakie składniki zwrócić uwagę przy wyborze lodów?

W większości przypadków na pierwszym miejscu w składzie jest odtworzone odtłuszczone mleko. Co to takiego? To niesłodzone, zagęszczone mleko, do którego dodaje się odpowiednią ilość wody
wyjaśnia Bosacka

Tylko w dwóch przypadkach bazą była śmietanka. Większość lodów ze sklepu zawierała również syrop glukozowo-fruktozowy, sztuczne aromaty i wodę. To tanie wypełniacze, które pozwalają na obniżenie kosztów produkcji. Cena a jakość lodów – im tańsze lody, tym większe prawdopodobieństwo, że ich skład będzie słaby.

Na czerwono zaznaczyłam też stabilizatory, zazwyczaj jest to mączka chleba świętojańskiego i guma guar. Nie są substancje szkodliwe, ale wcale nie są obowiązkową pozycją w składzie. Ich zadaniem jest nadanie lodom kremowej konsystencji. Da się znaleźć w sklepie lody waniliowe bez tych składników, chociaż nie ma ich dużo

I chociaż w przypadku lodów głównym walorem jest smak, to jednak warto zwrócić uwagę na skład i wybierać jak najlepszy. Ceny lodów na patyku od kilku lat mocno poszły w górę bezpowrotnie. Rozszerza się jednak oferta, pojawiają się nowe marki, smaki i połączenia. Lwia część analizowanych produktów (Zielona Budka, Bracia Koral, Carte d’Or, Magnum) w głównej mierze stawia na „odtworzone odtłuszczone mleko”.

Jakie lody są najlepsze?

Lody waniliowe. Jakie kupić? Które mają najlepszy skład?

Według Katarzyny Bosackiej, najlepsze lody waniliowe produkuje marka Haagen-Dazs. Mają one jedynie 5 składników, w tym żółtka jaj i świeżą śmietanę. Nie mają dodatku syropu glukozowo-fruktozowego, ani innych ulepszaczy i wzmacniaczy smaku. Problemem jest jednak ich dość wysoka cena i dostępność.

Najlepsze i najgorsze lody waniliowe – ranking. Całkiem przyzwoity skład mają lody Grycan, mimo stabilizatorów i aromatu. Najgorzej wypadły lody, które kosztują sporo i kojarzyć mogą się przez to z jakością. Mowa o waniliowych Magnumach, które zawierają zarówno syrop glukozowy, jak i glukozowo-fruktozowy oraz mnóstwo emulgatorów i stabilizatorów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Katarzyna Bosacka (@katarzynabosacka)

Jak zrobić domowe lody waniliowe? Przepis

Katarzyna Bosacka podkreśla, że najlepszym wyjściem jest przygotowanie lodów samodzielnie w domu – znamy wtedy dokładnie skład, dobieramy indywidualnie proporcje i jesteśmy pewni jakości.

Do zrobienia lodów w domu potrzebujemy tak naprawdę tylko śmietankę (i/lub mleko), żółtka jaj i jakąś substancję słodzącą (np. cukier, ale lepiej, aby był to np. erytrytol albo miód). Chociaż przepisów na domowe lody jest cała masa

Przygotowujesz lody samodzielnie w domu?


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×