Lubisz bób? Oto co dzieje się z organizmem, gdy go jesz
Sezon na bób nie trwa długo, a najlepsze są młode nasiona. Nie przegap więc okazji na rozkoszowanie się tym smakołykiem. Bób, poza tym, że jest doskonałym dodatkiem do różnych dań, wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, które sprawiają, że warto go uwzględnić w codziennej diecie.
04.06.2024 13:50
Bób jest jedną z najstarszych roślin strączkowych znanych człowiekowi. W Polsce uprawiany był już w średniowieczu. Dzisiaj coraz chętniej decydujemy się niewielkie uprawy w przydomowych ogródkach. I słusznie, bo bób to niezwykle wartościowe warzywo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto jeść bób?
Bób charakteryzuje wysoka zawartość białka. W 100 g ugotowanego bobu znajduje się blisko 8 g tego składnika. Dlatego bób jest szczególnie polecany dla osób, które chcą ograniczyć spożycie mięsa i zwiększyć udział białka roślinnego w diecie. Ponadto bób obniża poziom złego cholesterolu. Zawarte w nim substancje wiążą kwasy żółciowe w jelicie grubym, co przyczynia się do obniżenia stężenia cholesterolu LDL we krwi. To korzystne działanie może pomóc w profilaktyce chorób serca.
Bób zapobiega anemii - jest bogatym źródłem kwasu foliowego, który jest niezbędny w produkcji krwinek czerwonych. Regularne spożywanie bobu może więc pomóc w leczeniu niedokrwistości megaloblastycznej, spowodowanej niedoborem kwasu foliowego i witaminy B12. Ponadto bób wspomaga pracę układu nerwowego. Kwas foliowy w bobie może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, w tym w chorobie Parkinsona.
Warto dodać, że bób wspiera proces odchudzania. Daje uczucie sytości, co może pomóc w kontrolowaniu apetytu i zmniejszeniu chęci do podjadania. Ponadto jest niskokaloryczny i bogaty w błonnik, który reguluje pracę jelit. Co więcej, dzięki niskiej zawartości sodu i obecności potasu bób może pomóc w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.
Jak przygotować bób?
Z bobu można przygotować wiele wspaniałych dań, jednak w sezonie uwielbiamy rozkoszować się jego smakiem i podawać solo. Warto pamiętać, że bób można jeść również na surowo. A czy skórka bobu jest jadalna? Jak najbardziej - zarówno surowy, jak i ugotowany bób można jeść ze skórką – szczególnie ten młody (łupiny starszych nasiona mogą być za grube).
Bób najlepiej jest przyrządzać na parze, a jeśli decydujesz się na tradycyjne gotowanie, pamiętaj, by nie rozgotować ziaren. Do gotowania bobu przygotuj duży garnek, by ziarna swobodnie mogły pływać, wody powinno być dwa razy więcej niż bobu. Wodę zagotuj z dodatkiem łyżeczki cukru i łyżeczki soli dodaną pod koniec (na 1 kg bobu). Bób gotuj, aż ziarna zmiękną, a skórka stanie się pomarszczona. Przed gotowaniem bób należy wypłukać w zimnej wodzie. Warto też zwrócić uwagę na wygląd ziaren - powinny być intensywnie zielone oraz pozbawione plam.