PoradyLubisz jajka na miękko? Jeśli będziesz jeść codziennie, twój organizm szybko zareaguje

Lubisz jajka na miękko? Jeśli będziesz jeść codziennie, twój organizm szybko zareaguje

Nie znam nikogo, kto nie lubiłby jajka na miękko. Bardzo często serwuje je swoim bliskim na śniadanie lub kolację. I jak się dziś przekonałam, to dobry wybór. Dlaczego? Bo mogą mieć bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie.

Jajko na miękko/źródło: robert6666/Adobe Stock
Jajko na miękko/źródło: robert6666/Adobe Stock
Marzena Pęcak

24.07.2023 | aktual.: 24.07.2023 19:33

Kiedy byłam dzieckiem, pamiętam, że mama i babcia zawsze wyliczały skrupulatnie ilość jajek, jakie mogłam zjeść ze swoim rodzeństwem w ciągu tygodnia. Mówiły przy tym, że to dla naszego zdrowia, bo jajek nie wolno jeść zbyt wiele ze względu na cholesterol. Jak jednak pokazują najnowsze badania, to nieprawda. Co więcej, według Światowej Organizacji Zdrowia możemy zjeść spokojnie nawet 2-3 jajka dziennie.

Jeśli więc jesteś miłośnikiem jajek, możesz jeść je spokojnie. Ale nie uciekaj jeszcze, przeczytaj ten artykuł do końca i koniecznie sprawdź, w jakiej formie spożywanie jajka ma największy sens.

Jak jajka, to tylko na miękko

Nie wiem, czy wiesz, ale niepozorne jajka przygotowane na miękko to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych. Można wymienić tu: witaminę A, witaminę B12, witaminę D, kwas foliowy, fosfor, selen, wapń oraz żelazo. Co więcej, mają one korzystny wpływ na stan naszej skóry. W jaki sposób? Otóż skutecznie hamują proces starzenia się, a co za tym idzie, masz 2w1. Coś dla zdrowia i urody jednocześnie.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Jajka przygotowane w takiej formie są niskokaloryczne, dlatego też pomogą pozbyć się zbędnych kilogramów. Jednocześnie taka forma posiłku jest bardzo sycąca, dzięki czemu nie będziesz podjadać pomiędzy posiłkami. Jajka dostarczą ci również sporo energii do działania na kilka godzin. Na koniec warto dodać, że jajka przygotowane na miękko, są łatwiej trawione przez nasz organizm, niż np. jajka ugotowane na twardo.

Jak sam widzisz, korzyści jest cała masa, dlatego chyba zgodzisz się ze mną, że warto postawić na małe modyfikacje w codziennym odżywianiu. Na pewno nie pożałujesz.

Jajka, dzięki wartościom odżywczym, warto wprowadzić do codziennej diety/źródło: sidrahsana/Canva
Jajka, dzięki wartościom odżywczym, warto wprowadzić do codziennej diety/źródło: sidrahsana/Canva

Gotowanie jajek na miękko krok po kroku

Zanim się pożegnamy, chciałabym poruszyć z tobą jeszcze jeden temat. Wiem, że w teorii gotowanie jajek na miękko może wydawać się wręcz błahym zadaniem. Kiedy jednak przychodzi do praktyki, okazuje się nagle, że to naprawdę sztuka ugotować jajko na miękko w perfekcyjnym wydaniu. A wcale nie musi tak być. Wystarczy, że podczas pracy z jajkami, będziesz trzymać się sprawdzonych patentów, a sukces masz murowany. I to za każdym razem!

Zanim weźmiesz się za gotowanie jajek, zawsze wcześniej wyjmij je z lodówki. Jajka, które zamierzasz ugotować, powinny mieć  temperaturę pokojową. Drugą kluczową sprawą jest rozmiar jajka. To właśnie na tej podstawie powinieneś określić dokładny czas gotowania. Jajka w rozmiarze S należy gotować 3,5 minuty, te w rozmiarze M - 4 minuty, zaś największe jajka typu L — trzeba gotować dokładnie przez 5,5 minuty.

Na planiku ustaw garnek z wodą i jajkami. Od chwili kiedy woda zacznie wrzeć, rozpocznij odliczanie. Następnie od razu wyjmij jajka z garnka i przelej je zimną wodą. Dlaczego to takie ważne? Otóż w ten sposób zatrzymujesz dalszy proces gotowania się jajka. W końcu wyjąłeś je nagle z gorącej wody, więc upłynie trochę czasu, zanim jajko samo się schłodzi. A w tym czasie struktura żółtka też może się zmienić. A tego przecież chcesz uniknąć.

Okej, teraz już mam pewność, że podzieliłam się z tobą wszystkimi potrzebnymi informacjami na temat gotowania jajek na miękko. Oczywiście jeśli chciałbyś coś dodać w tym temacie, zostaw komentarz pod tym artykułem. Do następnego spotkania w wirtualnym świecie!

Wybrane dla Ciebie