Nie gotuję już kaszy manny na mleko. Robię z niej za to pyszne ciasto bez pieczenia
Mannowiec to proste ciasto z kaszy manny, przekładane pysznym dżemem. Przygotujesz je w mgnieniu oka bez włączania piekarnika.
09.07.2023 | aktual.: 09.07.2023 16:54
Kasza manna kojarzy mi się przede wszystkim z dzieciństwem i wyjazdami do mojej babci. Gotowała nam ją na mleku i obficie polewała domowym sokiem z malin z ogródka. Po latach u mojej znajomej spróbowałam jednak ciasta, które absolutnie mnie zaskoczyło. Składało się właśnie z kaszy manny, herbatników i owocowego wnętrza w postaci nieco cierpkiej konfitury z porzeczek. To jak babciny deser zamknięty w jednym, schłodzonym kawałku. Odtworzyłam ten przepis i przepadłam. Robi się go w mgnieniu oka i nie trzeba nawet odpalać piekarnika. To duży plus szczególnie w letnie dni, kiedy doskwiera upał.
Czy kasza manna jest zdrowa?
Kasza manna jest produktem lekkostrawnym, dzięki czemu sprawdzi się w diecie u osób z chorobami układu pokarmowego, takimi jak problemy z wątrobą i przewodami żółciowymi czy też wrzodami. Zawiera również cenne witaminy z grupy B oraz składniki mineralne, jak żelazo, wapń i magnez. Wapnia ma więcej niż nieco popularniejsza kasza jaglana. Kasza manna dostarcza także ważny aminokwas — argininę. Odgrywa ona istotną rolę w zapobieganiu i leczeniu różnych schorzeń, takich jak fenyloketonuria, cukrzyca, osteoporoza oraz choroby sercowo-naczyniowe. Spożywanie żywności bogatej w argininę może pomóc w obniżeniu poziomu trójglicerydów, homocysteiny oraz glukozy we krwi.
Mannowiec bez pieczenia
Składniki:
- 1 szklanka kaszy manny,
- 1 l mleka,
- kostka masła,
- szklanka cukru,
- opakowanie cukru wanilinowego,
- mały słoik dżemu porzeczkowego,
- około 40 herbatników,
Sposób przygotowania:
- Formę o wymiarach 24 cm x 24 cm wykładam papierem do pieczenia. Na dnie układam warstwę herbatników.
- W garnuszku zagotowuję mleko z cukrem, cukrem wanilinowym oraz masłem. Robię to małym ogniu, aby nic się nie przypaliło.
- Wsypuję do garnka kaszę manną, cały czas mieszając. Gotuję do momentu, aż powstanie gęsta masa.
- Na herbatniki wylewam połowę powstałej masy. Następnie rozprowadzam dżem porzeczkowy i wylewam pozostałą część kaszy.
- Na samej górze układam warstwę herbatników. Wstawiam całość do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
- Gdy masa zastygnie, kroję ciasto na porcje i serwuję moim bliskim. Smacznego!
Do kaszy manny możesz dodać również kilka łyżeczek kakao, aby uzyskać ciasto o czekoladowym smaku. Możesz też część kaszy zrobić kakaową, a część pozostawić bez tego dodatku. Warstwa dżemu pasowała będzie również na górze ciasta. Całość świetnie będzie smakowała z dodatkiem polewy czekoladowej.