Masło do dań z grilla. Połącz trzy proste składniki, a wzbogacisz smak potraw
Masło smakowe z czosnkiem niedźwiedzim to pyszny dodatek do grilla. Podkręci smak potraw i nada im niesamowitego aromatu. Potrzebujesz zaledwie trzech składników.
04.05.2023 | aktual.: 18.09.2023 10:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Grillowanie zdecydowanie mogłoby być naszym sportem narodowym. Wraz z początkiem maja ruszył wielki sezon, w którym przydomowe ogródki i tarasy wypełniają się zapachem pieczonego mięsa. Poza oczywistościami, jak karkówka, kiełbasa i kurczak, na stołach pojawiają się różne sosy oraz dodatki. Świetnym pomysłem jest podanie swoim bliskim pysznego, domowego masła smakowego.
Masło z czosnkiem niedźwiedzim
Chociaż pierwszym skojarzeniem ze smakowym masłem jest czosnek i pietruszka, to świetnie sprawdzą się również inne dodatki. Cebula czarownic, bo tak mówi się również na czosnek niedźwiedzi, ma smak zbliżony do klasycznego czosnku, jednak delikatniejszy, subtelniejszy i świeższy. W wersji suszonej smak jest jeszcze łagodniejszy, chociaż w moim domu króluje przede wszystkim intensywnie zielona wersja tego przysmaku.
Składniki:
- 100 g miękkiego masła
- 30 listków czosnku niedźwiedziego
- 1 łyżka oliwy
- sól himalajska
Sposób przygotowania:
- Liście dokładnie myję i osuszam.
- Przekładam czosnek niedźwiedzi do blendera, dodaję oliwę i miksuję.
- Zieloną masę mieszam z miękkim masłem i doprawiam do smaku solą.
- Przekładam do pojemnika, szczelnie zamykam i przechowuję w lodówce.
Aromatyczne masło z czosnkiem niedźwiedzim świetnie sprawdzi się jako dodatek do grillowanych mięs, ryb i warzyw. Możesz również wykorzystać je do kanapek, tostów i zapiekanek. Pachnącym masłem można faszerować pieczarki, smarować cukinię, bakłażan i różne rodzaje mięs.
Łagodny kuzyn czosnku
Czosnek niedźwiedzi świetnie sprawdzi się również w formie pesto czy past, dodatków do surówek i zup krem. Jeśli natkniesz się na niego w lesie, powstrzymaj się przed zrywaniem. Od roku 2006 figuruje na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (lista gatunków zagrożonych wyginięciem). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby kupić w sklepie lub wyhodować we własnym ogródku. Warto dołączyć czosnek do swojej diety: wspiera działanie układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, a także odpornościowego.
A może masz ochotę na coś innego? Wypróbuj nasz przepis.