PrzepisDaniaMoja rodzina kocha taką wątróbkę. Robię ją prawie tak jak kotlety

Moja rodzina kocha taką wątróbkę. Robię ją prawie tak jak kotlety

Jak przygotować wątróbkę wołową, by była miękka i soczysta
Jak przygotować wątróbkę wołową, by była miękka i soczysta
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
08.11.2023 14:40, aktualizacja: 09.11.2023 08:02

Wątróbka wołowa należy do najcenniejszych podrobów. Warto włączyć ją do diety, pytanie jednak brzmi: jak? Przeciwników jedzenia podrobów nie brakuje, produktom tym zarzuca się wiele - wątróbce dostaje się za gorzki smak i gumowatą strukturę. Nie musi tak być. Wystarczy odpowiednio ją przygotować.

Jest soczysta i miękka w środku, a z zewnątrz ma chrupiącą skorupkę. Taką wątróbkę serwuje najbliższym. Dzięki temu przepisowi najmłodsi nareszcie przekonali się do podrobów. A wystarczył jeden prosty trik - wątróbkę przygotowałam tak jak schabowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zrobić miękką i soczystą wątróbkę wołową?

Wątróbka jest bogata w białko i właśnie m.in. przez to podczas obróbki termicznej twardnieje. Nie jesteśmy jednak skazani na jedzenie gumowatej jak podeszwa wątróbki. Wystarczy trzymać się kilku żelaznych zasad. Przede wszystkim, należy dokładnie oczyścić wątróbkę z błonki i żyłek, które sprawiają, że staje się twarda i gorzka. Nie należy też solić wątróbki przed smażeniem, pieczeniem czy duszeniem. Czynność tę zostawiamy na sam koniec, kiedy podroby są już gotowe.

Kolejną istotną kwestią jest wcześniejsze moczenie wątróbki. Może to być mleko, może być maślanka - produkty mleczne zneutralizują pozostałości po filtracji krwi oraz zmiękczą włókna mięsa. Ważna jest również odpowiednia metoda smażenia. Wątróbkę kładziemy na rozgrzany tłuszcz i smażymy krótko z każdej strony, by zamknąć pory na powierzchni i zatrzymać wilgoć wewnątrz. Następnie należy pozwolić podrobom dojść już w niskiej temperaturze pod przykryciem.

Wątróbkę powinno się smażyć szybko i na dużym ogniu
Wątróbkę powinno się smażyć szybko i na dużym ogniu© Pixabay

Wątróbka wołowa w panierce. Przepis

Składniki:

  • 500 g wątróbki wołowej,
  • 300 ml mleka,
  • 1 jajko,
  • 3 ząbki czosnku,
  • 1 cebula,
  • bułka tarta do panierowania,
  • sól i pieprz,
  • zioła prowansalskie,
  • olej do smażenia.

Przygotowanie:

  1. Wątróbkę umyj i osusz, a następnie pokrój w plastry.
  2. W misce wymieszaj przeciśnięty przez praskę czosnek i mleko. Zanurz wątróbkę w mieszaninie, całość zawiń folią i wstaw do lodówki na ok. 12 godzin.
  3. Cebulę pokrój w piórka, zeszklij na patelni.
  4. Wątróbkę wyjmij z marynaty i delikatnie osusz. Następnie dopraw ziołami prowansalskimi, pieprzem i zanurz w rozkłóconym jajku. Po tym obtocz wątróbkę w bułce tartej i smaż od razu na dobrze rozgrzanym tłuszczu.
  5. Pamiętaj, że im dłużej będziesz smażyć wątróbkę, tym bardziej gumowa i sucha się stanie. Postaw na szybkie smażenie na dużej mocy palnika.
  6. Kiedy wątróbka będzie porządnie obsmażona z każdej strony, dodaj do niej podsmażoną cebulę, ustaw moc palnika na minimum, przykryj patelnię i podduś jeszcze przez ok. 5 minut.

Czy wątróbka wołowa jest zdrowa?

Wątróbka wołowa jest jednym z najbardziej wartościowych podrobów, które można znaleźć w sklepie. Zawiera pełnowartościowe białko, żelazo, miedź, selen, cynk, fosfor, witaminę A, witaminy z grupy B, cholinę i koenzym Q10. Szczególnie polecana jest osobom z niedokrwistością, cukrzycą, chorobami tarczycy, a także z problemami z pamięcią i koncentracją.

Jednak wątróbka wołowa ma też swoje wady. Po pierwsze, może zawierać toksyny i metale ciężkie, które gromadzą się w wątrobie zwierzęcia. Dlatego należy wybierać wątróbkę pochodzącą z ekologicznych hodowli, a nie z masowej produkcji. Po drugie, wątróbka wołowa ma bardzo wysoką zawartość witaminy A, która w nadmiarze może być szkodliwa dla zdrowia. Dlatego nie należy spożywać wątróbki wołowej częściej niż raz w tygodniu.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także