PoradyMoże zdarzyć się w każdej chwili. Musisz wiedzieć, co robić by nie zatruć siebie lub rodziny

Może zdarzyć się w każdej chwili. Musisz wiedzieć, co robić by nie zatruć siebie lub rodziny

Kobieta zaglądająca do lodówki
Kobieta zaglądająca do lodówki
Źródło zdjęć: © Freepik | Freepik Company S.L. - www.freepik.com
16.09.2023 07:09

Wystarczy burza z piorunami czy ulewa, żeby doszło do awarii prądu w bloku. Z brakiem światła można sobie poradzić. Z brakiem kuchenki też. Jedynym, prawdziwym problem staje się niedziałająca lodówka, a dokładniej, jedzenie, które się w niej znajduje.

Brak prądu ma swoje plusy. Światło zastępujemy świeczkami, jedzenie można zamówić, a pranie poczeka kolejny dzień. W każdym domu jest jednak sprzęt, który musi działać bez przerwy. Tym sprzętem jest lodówka. Jeśli dojdzie do zerwania prądu, musimy działać jak najszybciej. W innym wypadku jedzenie nada się już tylko do wyrzucenia.

Matthew Taylor, amerykański specjalista w zakresie bezpieczeństwa żywności w rozmowie z portalem Yahoo wyjaśnił, jak zabezpieczyć żywność w przypadku awarii prądu czy lodówki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zabezpieczyć jedzenie przed zepsuciem?

"Część z nas jest świadoma, jak postępować w przypadku sytuacji kryzysowych. Wiemy, jak przechowywać wodę czy sypkie produkty, jednak mało kto wie, co zrobić z żywnością znajdującą się w lodówce" - wyjaśnił. Specjalista tłumaczy, że żywność, która jest przechowywana w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza, zaczyna psuć się już po zaledwie dwóch godzinach. Chodzi przede wszystkim o nabiał i mięso, które psują się najszybciej ze wszystkich produktów spożywczych.

"Już po dwóch godzinach w żywności zaczynają mnożyć się bakterie salmonelli, listerii czy pałeczki E.coli, co może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych" - tłumaczy Taylor. Ekspert w zakresie bezpieczeństwa żywności wyjawił, jak możemy temu zapobiec.

Co zrobić w przypadku awarii prądu?

Dostawca prądu poinformował cię o możliwiej przerwie w dostawie prądu? A może zapowiadali burzę? Choć nie mamy wpływu na to, jak długo będzie trwała przerwa w dostawie prądu, możemy się zawczasu zabezpieczyć. I nie, wcale nie chodzi tu o zakup agregatora. Jeśli wiesz, że może dojść do awarii, kup kilkanaście worków z lodem. Zainwestuj w lodówkę turystyczną i umieść w niej żywność, która musi być przechowywana w niskiej temperaturę, tj. surowe mięso, wędliny i nabiał.

Resztę lodówki wypełnij lodem. W ten sposób nie zmarnujesz żadnego produktu. Co jeszcze można zrobić? "Zacznij gotować. Jedzenie poddane obróbce termicznej nie psuje się tak szybko" - radzi ekspert. Przygotowany obiad zawsze można zapasteryzować. Na pierwszy ogień powinny iść mrożonki, a także mięso i nabiał. To właśnie one psują się najszybciej. W ten sposób uchronisz żywność przed zmarnowaniem.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także