PoradyJak usunąć kamień z czajnika bez chemii? Wszystkie składniki masz w kuchni

Jak usunąć kamień z czajnika bez chemii? Wszystkie składniki masz w kuchni

Zalegający osad w czajniku to uciążliwy problem. Jak usunąć kamień z czajnika bez wydawania fortuny na środki czyszczące? Bardzo szybko umyjesz czajnik domowymi sposobami!

Jak usunąć kamień z czajnika bez chemii? Wszystkie składniki masz w kuchni
Agnieszka

25.05.2022 18:39

pixabay.com‎
pixabay.com‎

Jak usunąć kamień z czajnika?

  • Ocet

Ocet bardzo szybko poradzi sobie z kamieniem. Należy zmieszać jedną szklankę octu z połową szklanki wody i wlać mieszaninę do czajnika. Następnie włącz czajnik, aby woda z octem się zagotowała. Czajnik odstaw z roztworem na około godzinę. Po tym czasie zalecamy kilka razy przepłukać czajnik wodą. Dzięki temu usuniesz ostry zapach octu.

  • Soda oczyszczona

W przypadku stosowania sody oczyszczonej należy opróżnić czajnik z wody. Następnie wsyp do środka dwie łyżki sody. Odstaw czajnik na około pół godziny. Tak jak w przypadku octu, czajnik powinno się dokładnie przepłukać wodą.

  • Sok z cytryny
Obraz

Cytryna równie dobrze usuwa kamień. Wystarczy wlać jedną szklankę soku z tego owocu do czajnika. Odczekaj co najmniej godzinę, zanim usuniesz sok i przepłucz czajnik.

  • Coca Cola

Coca Cola nie tylko dobrze smakuje, ale przydaje się również w walce z kamieniem! Jedną szklankę napoju należy zmieszać z niewielką ilością wody, a następnie zagotować w czajniku. Mieszaninę zostawiamy na 30 minut. Jeśli chcemy wzmocnić działanie Coli, możemy dodać do roztworu jedną łyżkę sody oczyszczonej.

  • Obierki z ziemniaków
Obraz

Obierki ziemniaczane są stosowane od lat, jako środek usuwający kamień. Czyste obierki z ziemniaków trzeba wrzucić do czajnika. Następnie zalej obierki wodą. Tak przygotowaną miksturę zacznij gotować. Czynność należy powtórzyć parę razy. Pamiętaj, aby wlać świeżą wodę i zużyte obierki wymienić na nowe.

Dlaczego warto myć czajnik?

Ważne jest, aby czajnik myć regularnie. Zalegający kamień w czajniku bardzo negatywnie wpływa na elementy grzewcze tego urządzenia. W związku z tym czajnik zaczyna zużywać większe ilości prądu lub gazu. Jego praca jest coraz wolniejsza i gorsza. Poza tym konsekwencje rzadkiego czyszczenia czajnika można wyczuć w herbacie, czy kawie - nie smakują tak jak powinny. Niekiedy nawet zdarza się, że możemy zauważyć pływające kawałki kamienia w przygotowanym napoju.

Utrzymuj czajnik w czystości. To jest przecież banalnie proste!

Wybrane dla Ciebie