Na dnie garnka znajduje się tęcza? Nie obwiniaj za to detergentów, problem tkwi gdzie indziej
Gdy na dnie garnków pojawiają się tęczowe przebarwienia, zaintrygowanie zjawiskiem miesza się z niepewnością, czy nie jest to czasem coś niebezpiecznego, przez co garnki powinny trafić do kosza lub przynajmniej zostać porządnie wyszorowane. Skąd biorą się tęczowe zacieki i czy są bezpieczne dla zdrowia?
27.09.2024 10:08
Za tęczę na dnie garnka najczęściej obwinia się źle spłukane detergenty, a przede wszystkim używany w zmywarce nabłyszczacz. Niektórzy krzywią się z niesmakiem, bo obawiają się, że w taki sposób do ich jedzenia trafią chemiczne środki. Okazuje się jednak, że problem, który w zasadzie nie jest problemem, tkwi gdzieś indziej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tęcza na dnie garnka
Obserwowane tęczowe przebarwienia na dnie stalowych garnków nie są oznaką brudu, a efektem naturalnych procesów utleniania. Warstwa chromu, dodawana do stali w celu zwiększenia jej odporności na korozję, w kontakcie z wysoką temperaturą ulega utlenieniu, tworząc tęczowe tlenki. Ten proces jest czysto estetyczny i nie wpływa na bezpieczeństwo ani jakość przygotowywanych potraw. Niektórym jednak może przeszkadzać.
Nie tylko temperatura wpływa na efekt tęczy. Kwasy organiczne (np. z owoców czy warzyw), sól oraz twarda woda zawierająca minerały mogą reagować z chromową powłoką garnka, powodując zmianę jej koloru.
Plamy na garnkach ze stali nierdzewnej to naturalny proces, który można ograniczyć, stosując odpowiednie środki ostrożności. Warto podkreślić jeszcze raz - tęcza nie jest szkodliwa, ale może wpływać na estetykę naczyń.
Jak usunąć tęczowe plamy z garnka?
Masz plamy na garnku? Nie panikuj! Zwykle wystarczy dokładnie umyć go delikatnym płynem do naczyń. Jeśli plamy są bardziej uporczywe, spróbuj delikatnie przetrzeć je pastą z sody oczyszczonej i wody.
By zapobiec tęczowemu problemowi, unikaj długotrwałego kontaktu garnków z kwaśnymi produktami, solą i twardą wodą, a makaron sól dopiero wtedy, gdy woda się zagotuje.
Im szybciej usuniemy zabrudzenia, tym mniejsze ryzyko powstania trwałych plam. Dlatego warto jak najszybciej po zakończeniu gotowania przemyć garnek ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Jeśli zauważymy już przebarwienia, warto działać szybko i użyć np. roztworu octu lub soku z cytryny.