PrzepisNajgorszy błąd podczas smażenia wątróbki. Przez niego wychodzi zbyt sucha i gumowa

Najgorszy błąd podczas smażenia wątróbki. Przez niego wychodzi zbyt sucha i gumowa

Smażenie wątróbki - Pyszności; Foto: Canva
Smażenie wątróbki - Pyszności; Foto: Canva
Agnieszka
13.11.2022 10:15

Wątróbka jest kontrowersyjnym produktem, który się kocha, albo nienawidzi. Rzadko można spotkać ludzi, którzy mają do niej neutralne podejście. Podczas jej gotowania dużym kłopotem jest samo smażenie - olej powinien być rozgrzany, czy lepiej wykładać wątróbkę na zimny tłuszcz? Ten dylemat rozwiązujemy poniżej raz na zawsze. 

Wątróbka jest wyjątkowo zdrowym produktem, któremu często przypisuje się łatkę czegoś odpychającego. Wielu ludziom przeszkadza jej specyficzna faktura i charakterystyczny, lekko żelazny posmak. Nie ma jednak większej zbrodni, niż sucha i gumiasta wątróbka, której żucie jest prawdziwą mordęgą. Dlatego tak wielką uwagę należy przykładać do jej poprawnego smażenia, w końcu to na tym etapie osiąga ona większość swoich kulinarnych cech.

Wątróbka - Pyszności; Foto: Canva.com
Wątróbka - Pyszności; Foto: Canva.com

Na jakim tłuszczu smażyć wątróbkę?

To zagadnienie jest podstawowe. Niektórzy wybierają zimny tłuszcz i stawiają patelnie na ogniu, dopiero gdy wrzuci się na nią wątróbkę. Inni robią zupełnie odwrotnie i rozgrzewają naczynie jeszcze przed dodaniem do niego produktu. Który sposób jest poprawny?

Najlepsze rezultaty osiąga się tylko wtedy, gdy smaży się ją od początku na gorącym tłuszczu. Tak zamyka się pory wątróbki i większość soku zostaje wewnątrz, co daje niepodrabialną soczystość i delikatność. Dodatkowo wytwarza się też skarmelizowana warstwa, która maksymalnie podbija smak całego dania.

Wątróbka i zimny olej to złe połączenie

Decyzja o smażeniu jej na zimnym oleju może być katastrofalna. Po pierwsze, zanim całe naczynie i jego zawartość dobrze się rozgrzeje, część wilgoci ze środka wątróbki ucieknie na zewnątrz. Efektem tego jest wysuszona i gumiasta wątróbka, która podczas jedzenia nie daje żadnej przyjemności.

wątróbka w sosie śmietanowym  - Pyszności; foto: Canva
wątróbka w sosie śmietanowym - Pyszności; foto: Canva

Po drugie duże znaczenie ma czas gotowania. Długie smażenie także wysusza wątróbkę, nadając jej konsystencję podeszwy od buta. Nikt przecież nie chce jeść tak nieapetycznego jedzenia, dlatego zawsze należy smażyć na dobrze rozgrzanym oleju.

Gotowanie wątróbki to nie jest proste zadanie, dlatego dla chętnych na mniejszą pracę w kuchni, przedstawiamy nasz film na kanale YouTube. Z niego dowiecie się jak zrobić błyskawiczną przekąskę z sera i szynki w chrupiącej panierce:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także