PoradyNa jedzeniu usiadła mucha? Strzeż się i działaj szybko. Konsekwencje mogą być ogromne, nie ryzykuj

Na jedzeniu usiadła mucha? Strzeż się i działaj szybko. Konsekwencje mogą być ogromne, nie ryzykuj

Pewnie nie raz zdarzyło nam się odganiać muchy z jedzenia. Czy takie zachowanie jest dobre? Jeden z ekspertów od owadów zajął swoje stanowisko. Zdradzamy, o czym poinformował prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz. Co się wydarzy, gdy mucha usiądzie na jedzeniu? Przekazujemy szczegóły.

Mucha na jedzeniu - Pyszności
Mucha na jedzeniu - Pyszności
Paulina

27.08.2022 09:31

Obraz

Muchy na jedzeniu

Te owady siadają dosłownie wszędzie! Mięso, nabiał, owoce, warzywa czy słodkie i słone przekąski. To może być naprawdę groźne dla naszego zdrowia.

Muchy wyczuwają z daleka zapach naszego pożywienia, np. kanapki z szynką. Lecą do pokarmu i siadają na nim. Włoskami smakowymi rozmieszczonymi na stopach odnóży i na tarczy aparatu gębowego badają, czy pokarm jest smaczny i nadaje się do spożycia. Gdy muchy tak podepczą nasze jedzenie, chcą pobrać pokarm. Nie są jednak w stanie gryźć, z uwagi na specyficzną budowę aparatu gębowego. Z tego powodu muszą go lizać.

Dlatego na naszą szynkę wydzielają ślinę i wymiotują tym, co ostatnio jadły. A może były przypadkiem u sąsiada w toalecie? W ślinie są enzymy trawienne, które po kilku minutach zamieniają cząstkę szynki w półpłynną masę. Powstałą w ten sposób mazistość muchy z łatwością zlizują – mówi prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, entomolog.

Chorobotwórcze bakterie

Ten owad przenosi wiele bakterii i zanieczyszczeń. Lubi siadać na wielu powierzchniach. Na jego ciele, ale również w przewodzie pokarmowym znajdziemy mnóstwo drobnoustrojów chorobotwórczych.

W ten sposób rozprzestrzeniają chorobotwórcze bakterie durów, czerwonki, salmonellozy, gruźlicy, wąglika, a także czynniki chorobotwórcze powodujące poliomyelitis, chorobe Heinego-Medina oraz formy inwazyjne pasożytów np. jaja owsików.

Nasze pożywienie, na którym muchy siadają oraz do którego wprowadzają swoją ślinę i wymiociny bogate w enzymy trawienne, jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Żywność należy więc chronić przed dostępem much skutecznymi sposobami – mówi entomolog.

Obraz

Jak chronić jedzenie przed muchami?

Najlepiej zacząć od zabezpieczenia okien. Zaopatrz się w moskitiery, które będziesz mógł powiesić w swoim oknie. Dzięki nim muchy nie będę wlatywać do twojego mieszkania. Warto natomiast dodatkowo zwrócić uwagę, w jaki sposób przechowujemy żywność. Owoce warto przykrywać specjalną siatką, a inne produkty umieszczać w pojemnikach na żywność. To kluczowe, by owady nie zanieczyszczały naszego jedzenia.

Wypróbuj nasz nowy przepis na ciasto pszczółka z kremem budyniowym:

Wybrane dla Ciebie