Na Kaszubach robią taką zupę grzybową. Ten przepis nie ma sobie równych
Kto chociaż raz był na Kaszubach, na pewno zauważył dużą ilość lasów. A jak są lasy, to i muszą być przecież grzyby. W kuchni kaszubskiej nie brakuje dań z ich wykorzystaniem, ale prym wiedzie obłędnie pyszna zupa grzybowa, która zachwyca nie tylko mieszkańców Pomorza.
16.10.2024 09:03
Kaszubska kuchnia obfituje w dania proste, bazujące na łatwo dostępnych składnikach. Są tutaj zatem ryby, ale być muszą i grzyby, bo w końcu lasów nie brakuje. Borowiki, podgrzybki, maślaki to tylko niektóre z gatunków, które mieszkańcy Kaszub chętnie zbierają i wykorzystują w kuchni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kaszubska zupa grzybowa
Kaszuby to kraina uboga w urodzajne pola, za to obfitująca w lasy i mchy, przez wieki kształtowała charakter swoich mieszkańców. W tych trudnych warunkach narodziła się niezwykła umiejętność przetrwania i twórczego wykorzystania tego, co natura dała. Z lasów wynoszono zatem wielkie koszyki z grzybami, które później gospodynie zamieniały w aromatyczną zupę.
Zupa grzybowa po kaszubsku wyróżnia się jednym dodatkiem - podsmażonym boczkiem. Dzięki temu jest bardziej tłusta i sycąca. Idealnie sprawdzi się na chłodne wieczory.
Składniki:
- 1 kg świeżych grzybów leśnych (borowiki, podgrzybki, kozaki itp.),
- 1 cebula,
- 200 g wędzonego boczku,
- włoszczyzna (marchew, pietruszka, seler),
- liść laurowy,
- ziele angielskie,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
- Grzyby dokładnie oczyść. Borowiki odłóż na bok, większe pokrój na kawałki, które będą dekoracją zupy.
- Pozostałe grzyby pokrój w kostkę i zblanszuj.
- W dużym garnku zagotuj wodę z włoszczyzną, liściem laurowym i kilkom kulkami ziela angielskiego.
- Dodaj sparzone grzyby i całe borowiki. Gotuj na małym ogniu.
- Na patelni zeszklij posiekaną cebulę z pokrojonym w słupki boczkiem.
- Zawartość patelni dodaj do gotującej się zupy. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Gotuj jeszcze kilka minut, aż wszystkie składniki się połączą.
Zupa powinna być gęsta, tak aby łyżka w niej prawie stała. Podawaj ją gorącą, posypaną świeżo posiekaną natką pietruszki z ziemniaczanym purée lub grzankami. Smacznego!