Na rynku kupuję pomidory i zamieniam w przecier. Gotowe passaty mogą się schować
Lato obfituje w warzywa, których zapach czuć przez skórkę. Dojrzewające w słońcu pomidory kupione od lokalnego rolnika lub zerwane ze swojego ogródka, są po prostu bezkonkurencyjne. Korzystając z czasu, gdy krzaczki uginają się od dorodnych okazów, warto przygotować przecier pomidorowy na jesień i zimę.
24.07.2024 14:21
Przecier pomidorowy to nieodzowny składnik wielu dań. Wystarczy otworzyć słoik i stworzyć pyszną pomidorową (na przykład z rosołu z poprzedniego dnia), aromatyczne leczo czy ekspresowy makaron. W kuchennej szafce warto mieć słoiczek w zapasie na czarną godzinę. O to zadbać najlepiej właśnie teraz, przygotowując domowe przetwory.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wybrać pomidory na przecier?
Najlepiej wybierać pomidory świeże i dojrzałe. Najlepsze do przecieru będą pomidory o miąższu zwartym i mniejszej ilości soku. Świetnie sprawdzą się pomidory śliwkowe i rzymskie, ze względu na niewielką ilość pestek. Mnóstwo smaku znaleźć można również w pomidorach malinowych. Można wybrać również bawole serca - mięsiste, o delikatnym miąższu i niewielkiej liczbie pestek. Choć zawierają więcej soku niż inne odmiany, to ze względu na słodki smak i aromat i tak świetnie sprawdzą się na przeciery.
Domowy przecier pomidorowy do słoików
To przepis na zamknięcie smaku letnich, słonecznych dni w słoiku. Chociaż passaty kupić można na każdym rogu, to te domowe mają w sobie coś, co sprawia, że żadne inne nie mogą się im równać. Kiedy na straganie pojawiają się pachnące pomidory, ruszam na zakupy z dużą torbą - czas na przygotowanie przetworów.
Prosty skład, bez konserwantów i zapychaczy to podstawa. Na dodatek w czasie sezonu ceny pomidorów mocno spadają, więc i przetwory stają się tańsze w przygotowaniu. Moja passata jest bardzo podstawowa i składa się tylko z pomidorów, soli oraz cukru, który wyciąga cały smak. Możesz jednak dodać do niej bazylię lub oregano.
Składniki:
- 4 kg pomidorów,
- 1 łyżka soli,
- 2 łyżki cukru.
Sposób przygotowania:
- Pomidory zalej na kilkanaście sekund wrzątkiem, aby skórka łatwiej odchodziła.
- Obierz pomidory ze skórki, pokrój na ćwiartki, usuń gniazda nasienne i szypułki.
- Miąższ pomidorów włóż do garnka, przykryj pokrywką i gotuj przez 15 minut na dużym ogniu, mieszając co jakiś czas.
- Rozgotowane pomidory przetrzyj przez sito do drugiego garnka i zagotuj przecier.
- Dodaj sól i cukier, wymieszaj.
- Gotuj przecier na większym ogniu przez około 15 minut, aby uzyskać gęstszą konsystencję.
- Gorący przecier rozlej do wyparzonych słoików i dokładnie zakręć.
- Przykryj słoiki kocem i pozostaw do całkowitego wystudzenia, nawet na 2 dni.
Zamiast wystudzania pod kocem, możesz zapasteryzować słoiki w większym garnku z wodą. Umieść słoiki zanurzone do 2/3 wysokości w wodzie i gotuj przez około 10 minut na średnim ogniu. Przechowuj w suchym i chłodnym miejscu. Smacznego!