Najlepsza kiełbasa z grilla. Jak ją przyrządzić, żeby nie wyschła na wiór?
Kiełbasa z grilla to najprostsza rzecz na świecie? Być może, ale tylko wtedy, gdy zadowala cię bylejakość. Dzisiaj chcemy się z tobą podzielić kilkoma prostymi poradami, których zastosowanie będzie skutkowało tym, że kiełbasa z grilla stanie się nie tylko smaczną przekąską, lecz kulinarnym dziełem sztuki.
11.04.2024 | aktual.: 12.04.2024 08:14
Sezon grillowy rozpoczął się w tym roku wyjątkowo wcześnie. Cóż, nie sposób nie wykorzystać nietypowo wysokich kwietniowych temperatur. Gdy tylko wiosenne słońce rozpromieniło trawniki, schowane w piwnicach, na strychach i działkach grille zdawały się wręcz wołać do nas, przypominając o swojej obecności. A my nie pozostaliśmy na ich wołania głusi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
A skoro grill, to i kiełbasa z grilla. Ta najprostsza (z pozoru!) potrawa to rzecz obowiązkowa dla każdego grillowego sympatyka. Jak się jednak okazuje, trzeba o niej wiedzieć to i owo, żeby wyszła idealnie smaczna. Co dokładnie mamy na myśli? Już wszystko tłumaczymy.
Kiełbasa z grilla. Jak wybrać idealną?
Zacznijmy od zakupów i tego, jakiej kiełbasy na grilla nie kupować na pewno. Do takich należą kiełbasy trwałe, które zawierają niską zawartość wody. Wrzucone na ruszt szybko wyschną, a o wszelkiej soczystości możemy zapomnieć. Podobny skutek będzie miało ugrillowanie kiełbasy drobno rozdrobnionej. Do wiosennej wyżerki wybierajmy więc kiełbasy półtrwałe lub nietrwałe i średnio albo grubo rozdrobnione. I oczywiście: o krótkim i przejrzystym składzie.
Najlepsza kiełbasa z grilla
Grillowanie kiełbasy, tak samo jak innych mięs, powinno odbywać się na umiarkowanej temperaturze. Efekt chrupkości spalonej skórki może i jest ciekawy, ale nie sprawi, że środek zostanie prawidłowo przypieczony. Warto również przemyśleć przyprawy: dlaczego miałyby być one przeznaczone tylko dla karkówki? Natarcie kiełbasy czosnkiem czy majerankiem może się okazać strzałem w dziesiątkę. Musisz to po prostu przetestować.
I ostatnia rzecz. Nacinać czy nie nacinać? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Są tacy, którzy twierdzą, że nacinanie pozbawi kiełbasę z grilla zbyt dużej ilości tłuszczu. Inni uważają, że nacięcie pozwoli uniknąć nieapetycznego pękania skórki, które, tak czy inaczej, spowoduje wyciekanie tłuszczu. Wydaje się to rozsądną propozycją. Nacinanie, jeśli się na nie zdecydujesz, wykonaj równomiernie, na głębokość około 1/3 mięsa. Powodzenia!