Najlepsza pora na zjedzenie śniadania. Eksperci nie mają wątpliwości
O której godzinie należy zjeść śniadanie? Zwykło się mówić, że najlepiej dwie godziny po przebudzeniu. Okazuje się jednak, że naukowcy określili dokładną godzinę, co do minuty, właściwą dla spożycia pierwszego posiłku w ciągu dnia.
04.06.2024 15:21
Śniadanie nie bez powodu nazywane jest najważniejszym posiłkiem w ciągu. To, co zjemy i o jakiej porze, determinuje nasze wybory żywieniowe w ciągu dnia, a także wpływa na samopoczucie, poziom energii i wiele innych istotnych elementów codziennego funkcjonowania. Sprawdź więc, dlaczego tak ważne jest, by rozpocząć dzień od pożywnego posiłku. Poza tym, co na talerzu, istotne jest też, o której godzinie do niego zasiadamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy jest najlepsza pora na zjedzenie śniadania?
Badania przeprowadzone w 2019 roku przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Murcji (Hiszpania) wykazały, że śniadanie najlepiej jest zjeść tuż po godzinie 7, a najlepiej o 7.11. Optymalna pora na zjedzenie obiadu to między godziną 12.30 a 13, jednak naukowcy wskazują, że pora idealna wypada o 12.38. Jeśli chodzi o kolację, im później zjesz, tym gorzej może to wpłynąć na twoje cele związane z utratą wagi. Jak wynika z badania, kolację powinno się zjeść w okienku między 18 a 18.30, a najlepiej o 18.14.
Jeśli jednak jesteś nocnym markiem, postaraj się zjeść śniadanie do godziny 10 (a najlepiej między 8 a 9). Ponadto ważne jest, by do stołu zasiąść maksymalnie dwie godziny po przebudzeniu. Dlaczego to tak ważne?
– Jedzenie w tym oknie nadaje tempo zdrowemu apetytowi i stabilizuje poziom cukru we krwi przez cały dzień – wyjaśnia Theresa Shank, dietetyczka z Filadelfii w rozmowie z magazynem "Women's Health". – Kiedy poziom cukru we krwi spada, często powoduje to uczucie głodu, wzmaga apetyt i prowadzi do nadmiernego objadania się – dodaje.
Dlaczego warto jeść śniadanie?
Jedzenie śniadania przyspiesza metabolizm po nocnym okresie postu, pomagając organizmowi efektywniej spalać kalorie w ciągu dnia. Ponadto pierwszy posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, dając energię potrzebną do rozpoczęcia dnia z wigorem. Pożywne śniadanie wspiera też funkcjonowanie mózgu, dostarczając glukozę komórkom mózgowym, poprawiając koncentrację, pamięć i ogólną wydajność poznawczą.
Regularne spożywanie śniadań zapobiega przejadaniu się w dalszej części dnia i tym samym pozwala lepiej kontrolować wagę. Co więcej, śniadanie może być doskonałą okazją do włączenia różnorodnych niezbędnych składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy, minerały i białka, których może brakować w innych posiłkach.
Zbilansowane śniadanie zawierające złożone węglowodany, białka i zdrowe tłuszcze pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi, stymuluje układ trawienny i wspiera regularne wypróżnienia, przyczyniając się do lepszego zdrowia jelit. Wiąże się też ze zmniejszonym ryzykiem różnych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu II i otyłość.