Najlepsza zupa z niedzielnego rosołu. Z powodzeniem może konkurować z żurkiem
Serwatczanka to łatwiejszy w przygotowaniu, ale nie gorszy w smaku, odpowiednik żurku. Jest doskonałym rozwiązaniem na wykorzystanie "wczorajszego" rosołu. Wystarczy połączyć go z serwatką, doprawić całość i podać z podsmażoną kiełbasą i jajkiem.
21.11.2023 08:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Serwatczanka pochodzi z Podkarpacia, a jej bazą jest - jak nazwa wskazuje - serwatka, czyli płyn, który pozostaje po wyrobie sera. Serwatka jest bogata w białko i witaminy, a także ma kwaśny smak, który nadaje zupie charakterystycznej wyrazistości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Serwatczanka - podkarpacki awaryjny żurek
Serwatczanka jest podobna do żurku, ale nie wymaga nastawiania zakwasu, co znacznie skraca czas jej przygotowania. Zupę tę nazywa się też awaryjnym żurkiem - można zrobić ją na ostatnią chwilę, gdyż wystarczy zagotować serwatkę z wywarem (np. "wczorajszym" rosołem) i dodać do niej jajka, kiełbasę, boczek, chrzan, czosnek i majeranek. Serwatczankę najlepiej jest podać w chlebowych miseczkach, jednak równie dobrze smakuje z ziemniakami.
Historia serwatczanki prawdopodobnie sięga czasów, gdy na Podkarpaciu hodowano owce i kozy, z których mleka wyrabiano sery. Serwatka była produktem ubocznym, który nie nadawał się do spożycia na surowo, ale można było z niego przyrządzić zupę. Serwatczanka stała się więc sposobem na niemarnowanie żywności. Zupa ta była również pożywna i sycąca, co było ważne dla ludzi pracujących ciężko na roli.
Serwatczanka - przepis na zupę na serwatce
Składniki:
- 1,5 l serwatki,
- 500 ml rosołu lub wywaru na wędzonce,
- 5 ugotowanych na twardo jajek,
- 3 ząbki czosnku,
- 1 łyżka majeranku,
- 2 łyżki masła,
- 6 łyżek tartego chrzanu,
- 300 g boczku wędzonego,
- 300 g wędzonej kiełbasy,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Jajka obierz, a żółtka oddziel od białek. Białka pokrój drobno, a żółtka utrzyj z odrobiną rosołu.
- Resztę rosołu (lub wywaru) przelej do dużego garnka, dodaj serwatkę, zagotuj całość.
- Kiełbasę pokrój w plastry, a boczek w kostkę i podsmaż mięsa na patelni.
- Do wrzącej zupy dodaj utarte żółtka, czosnek przeciśnięty przez praskę, majeranek, masło oraz chrzan. Dokładnie wszystko zamieszaj.
- Na koniec dodaj kiełbasę, boczek i pokrojone białka.