Najlepsze śniadanie. Dodaj do kaszy, a boczki znikną
Chociaż kasza jaglana pozostaje w cieniu płatków owsianych, to zdecydowanie warto sięgać po nią częściej. Sama w sobie jest niesamowicie smaczna, a z tymi dodatkami przyniesie jeszcze więcej korzyści dla zdrowia.
25.09.2023 17:29
Kasza jaglana to prawdziwa bomba witaminowa, po którą powinniśmy sięgać zdecydowanie częściej, zarówno na słodko, jak i na słono. Podana z odpowiednimi dodatkami stanie się sprzymierzeńcem osób na diecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy kasza jaglana jest zdrowa?
Kasza jaglana znana jest w naszej kuchni od dawna. Przez wieki uprawiano ją w krajach Azji i Afryki, a wraz z migracjami ludności z tych regionów, dotarła także do Polski. Kasza jaglana, znana również jako jagły, jest uzyskiwanym z prosa, zboża znanego już w czasach neolitu. Obecnie kasza jaglana staje się coraz bardziej popularnym składnikiem naszych posiłków ze względu na doskonały smak i wyjątkowe korzyści zdrowotne.
Kasza jaglana jest bogatym źródłem ważnych witamin z grupy B, takich jak B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B6 (pirydoksyna) oraz kwas pantotenowy. Dostarcza także cenne minerały, takie jak magnez, wapń, fosfor, potas i żelazo. Zawarta w niej witamina E oraz lecytyna ma pozytywny wpływ na naszą pamięć i koncentrację.
Jaglanka z gruszką
Jaglanka z gruszką to świetny pomysł na pyszne i pożywne śniadanie dla zabieganych. Połączenie kaszy jaglanej z gruszką pomoże w obniżeniu ciśnienia krwi, przyspieszy metabolizm i uchroni przed zaparciami. Dodatek gorzkiej czekolady dostarczy ekstra dawkę magnezu i podkręci dodatkowo walory smakowe.
Składniki:
- 100 g kaszy jaglanej,
- 2 szklanki mleka,
- 1 gruszka,
- garść ulubionych orzechów (np. laskowych, włoskich, migdały),
- 2 kostki gorzkiej czekolady,
- 1 łyżka miodu,
- 1 łyżka nasion chia,
- 1 łyżka pestek dyni,
- 1 łyżka pestek słonecznika,
- 1 łyżka stewii lub ksylitolu (opcjonalnie).
Sposób przygotowania:
- Gruszkę dokładnie myję, kroję na mniejsze kawałki, usuwając gniazdo nasienne i podsmażam na patelni wraz z łyżką miodu lub syropu klonowego.
- Gdy owoc się skarmelizuje, dorzucam posiekane orzechy, mieszam i ściągam z ognia.
- Kaszę płuczę pod bieżącą wodą, przekładam do garnuszka. Zalewam mlekiem, dodaję słodzik i gotuję 10-20 minut, aż napęcznieje.
- Kaszę przekładam na talerz. Dodaję skarmelizowaną gruszkę, posiekaną czekoladę, nasiona chia oraz dyni i słonecznika. Pestki możesz wcześniej podprażyć na patelni. Smacznego!