PrzepisŚniadanieNajlepsze śniadanie na chłodne poranki. Przyjemnie rozgrzewa i syci na długie godziny

Najlepsze śniadanie na chłodne poranki. Przyjemnie rozgrzewa i syci na długie godziny

Ile razy w tygodniu można jeść na śniadanie owsiankę? Chociaż bardzo przyjemnie rozgrzewa i dostarcza organizmowi wielu cennych substancji, po prostu może się znudzić. Dlatego czasem warto ją wymienić na równie pożywne śniadanie, które zabezpieczy organizm na cały poranek. Polecam omlet – co prawda zawiera mniej błonnika niż owsianka, ale za to dba o dostawę białka.

Sycący omlet
Sycący omlet
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Sebastian Radu

20.11.2024 06:15

W moim jesiennym menu śniadaniowym zdecydowanie królują omlety. Uwielbiam je za to, że świetnie się komponują praktycznie z każdym dodatkiem. Jeśli mam ochotę na świeże warzywa, dodaję rukolę i pomidorki koktajlowe. Czasem wrzucę ser pleśniowy, gruszkę i orzechy włoskie. Innym razem zjem z domową konfiturą wiśniową. Ostatnio wypróbowałam przepis na omlet z kiełbasą, szpinakiem i suszonymi pomidorami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Omlet vs owsianka

Jestem przekonana, że znajdą się zwolennicy jednego i drugiego dania. Ja lubię sobie przeplatać obie propozycje, ponieważ nie przepadam za monotonią. Jednak dobrze jest wiedzieć, że zarówno omlet, jak i owsianka mają swoje mocne i słabe strony.

Omlet zawiera wysoką ilość białka, które jest potrzebne do budowy mięśni. Jest łatwy do przygotowania, można go podawać z różnymi dodatkami i zaspokaja głód na długi czas. Niestety zawiera także dużą ilość tłuszczu i niewielką ilość błonnika – chyba, że zadbasz o niego w dodatkach.

Z kolei owsianka to bogactwo błonnika, który poprawia pracę jelit i zapewnia uczucie sytości. Dzięki różnym dodatkom, takim jak owoce czy orzechy, możesz wzbogacić ją o cenne witaminy i pierwiastki. Jednak trudno zrobić owsiankę z większą ilością białka – chyba, że dodasz mieszankę dla sportowców.

Jak zrobić puszysty omlet?

Próbowałam różnych przepisów na omlet. Rozdzielałam białka i żółtka, ale okazało się, że nie w tym tkwi sekret na udanego śniadania. Chodzi o to, aby jajka były ubite na puszystą i gęstą masę. Jeśli będą za bardzo napowietrzone, omlet wyrośnie tylko na chwilę, po czym szybko opadnie. Ważna jest też dobrze rozgrzana patelnia o stabilnej temperaturze, najlepiej z grubym dnem.

Przepis na omlet z kiełbasą, szpinakiem i suszonymi pomidorami

Składniki:

  • 50 g kiełbasy,
  • 30 g cebuli,
  • garść szpinaku,
  • 3 jajka,
  • 30 g śmietany 18%,
  • sól,
  • pieprz,
  • 15 ml oliwy z oliwek,
  • 4 pomidorki suszone z oleju.

Jak zrobić sycący omlet na chłodny poranek krok po kroku?

  1. Na patelni rozgrzej oliwę, dodaj posiekaną drobno cebulę i pokrojoną w kostkę kiełbasę.
  2. W misce ubij mikserem jajka. Pod koniec ubijania dodaj śmietanę, szczyptę soli i pieprzu.
  3. Do składników na patelni dodaj szpinak. Gdy zmięknie zalej wszystko masą jajeczną. Na wierzch połóż pokrojone w paski suszone pomidory.
  4. Przykryj pokrywką i smaż do momentu aż omlet zrobi się rumiany. Zjedz ze świeżymi dodatkami, na przykładu pomidorkami i rukolą. Możesz posypać szczypiorkiem lub natką pietruszki.
Wybrane dla Ciebie