PoradyNajlepszy przepis na grzyby do słoików. Nie spleśnieją przez zimę, jeśli zastosujesz 1 zasadę

Najlepszy przepis na grzyby do słoików. Nie spleśnieją przez zimę, jeśli zastosujesz 1 zasadę

Jak przerobić grzyby? Najlepszym patentem będzie zrobienie pasty
Jak przerobić grzyby? Najlepszym patentem będzie zrobienie pasty
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Magdalena Pomorska

14.10.2024 11:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Znasz przepis na pastę grzybową? Możesz do niej wykorzystać największe grzyby, które nie nadają się do marynowania czy są trudne do suszenia. Zapewnisz sobie w ten sposób zapas grzybowej bazy na różne potrawy, które przyjdą ci do głowy poza sezonem. Nie zepsuje się w słoikach, dzięki odpowiedniej pasteryzacji.

Najprostsza wersja pasty to zmiksowane grzyby, przyprawy i masło. Idealnie sprawdzi się do zapiekanek, pizzy czy pierogów z kapustą. Możesz też zakonserwować większe kapelusze borowików, podgrzybków lub małe kurki - świetnie nadadzą się do sosów mięsnych i makaronów. Jeśli lubisz włoskie smaki, zamiast masła klarowanego użyj oliwy, ale to właśnie masło klarowane najlepiej zachowuje aromat grzybów.

Pasteryzacja czy tyndalizacja - pasta grzybowa pod lupą

Pamiętaj, że grzybowe przetwory łatwo się psują, dlatego pasteryzacja jest kluczowa. Proces ten, zwany tyndalizacją, zabija bakterie i zarodniki, które mogłyby wywołać fermentację. Pasteryzację najlepiej przeprowadzać w piekarniku, nagrzanym do 130°C, przez minimum 30 minut. Powtarzaj ten proces jeszcze dwukrotnie w odstępach doby. Możesz wykorzystać do tego też garnek - sam proces gotowania przebiega według następujących kroków: pierwszego dnia gotujemy słoiki w temperaturze około 100°C przez 20-30 minut, drugiego dnia przez 20 minut, a trzeciego przez 10-15 minut. Po każdym gotowaniu słoiki należy odpowiednio schłodzić i przechować w temperaturze pokojowej. Dzięki tym zabiegom pasta grzybowa z grzybów leśnych postoi w spiżarni do kilku miesięcy - choć wiadomo, że jest tak pyszna, że może zniknąć szybciej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pasta grzybowa do słoików

Jeśli jesteś fanem zup, możesz wzbogacić skład pasty. Oprócz marchewki, selera i cebuli, możesz dodać poszatkowaną włoską kapustę, pomidory, paprykę, koncentrat pomidorowy, a nawet miód i musztardę. Eksperymentuj, aż znajdziesz swoją ulubioną wersję. Gdy chcesz przygotować zupę, rozcieńcz pastę bulionem, zagotuj i dodaj makaron. Podgrzana z dodatkiem śmietanki, pasta stanie się pysznym sosem do placków ziemniaczanych czy klusek.

Składniki na około 10 słoików pasty:

  • 2 kg drobnych grzybów leśnych,
  • 1 kg pieczarek (lub portobello, ewentualnie ich mieszanka),
  • 2 spore marchewki,
  • 1/2 bulwy selera,
  • 1 mała cebula,
  • około 500 g masła klarowanego,
  • sól, pieprz,
  • 1 łyżeczka ziół prowansalskich,
  • pół łyżeczki rozmarynu,
  • 3 kulki ziela angielskiego,
  • 3 liście laurowe.

Przygotowanie:

  1. Dokładnie oczyść grzyby, opłucz, osusz i pokrój na mniejsze kawałki.
  2. Obierz marchewki, seler i cebulę, a następnie zetrzyj na tarce o średnich oczkach.
  3. W dużym rondlu rozgrzej 2 łyżki masła, wrzuć warzywa z cebulą i duś, aż cebula się zeszkli.
  4. Dodaj grzyby i ewentualnie trochę masła. Duś przez około 30 minut. miksuj całość blenderem, ale nie na gładką masę. Dopraw solą, pieprzem, ziołami i rozmarynem.
  5. Duś jeszcze 5 minut. Do wyparzonych słoików włóż po liściu laurowym i ziarnie ziela angielskiego, a następnie napełnij pastą grzybową.
  6. Ubij ją dokładnie, zalej gorącym, roztopionym masłem klarowanym i zakręć słoiki.
  7. Pasteryzuj trzykrotnie: przez 30 minut, z 24-godzinnymi przerwami.
grzybyprzetworysłoiki