PoradyNajlepszy tłuszcz do smażenia karpia. Nie zmienia smaku ryby i nie przypala się na patelni

Najlepszy tłuszcz do smażenia karpia. Nie zmienia smaku ryby i nie przypala się na patelni

Chociaż przez resztę roku pływa zapomniany w stawach, to w czasie Świąt odgrywa ważną rolę na stole. Niektórzy narzekają na jego smak lub obawiają się obróbki. Większość problemów z karpiem rozwiązuje jednak dobrze dobrany tłuszcz.

Karp smażony to obowiązkowa pozycja na wigilijnym stole
Karp smażony to obowiązkowa pozycja na wigilijnym stole
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

18.12.2024 09:36

Wiele osób nie wyobraża sobie wigilijnej kolacji bez karpia. Warto zadbać o to, by był nie tylko kolejnym punktem do odhaczenia na liście, ale pysznym daniem, po którym nie będą cichły echa próśb o dokładkę. Przepisów na podanie tej ryby jest naprawdę sporo, ale najprostszym i najbardziej lubianym sposobem jest smażenie na patelni. Poza odpowiednim przygotowaniem ryby warto zadbać o odpowiedni tłuszcz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak przygotować karpia do smażenia?

Karp najlepiej smakuje, kiedy pokroimy go na dzwonki - to takie części karpia z kością pośrodku. Przed smażeniem warto go trochę przyrządzić. Można go na przykład zamarynować w mleku lub maślance przez całą noc.

Aby urozmaicić smak karpia, możesz zamarynować go w cebuli. W dużym naczyniu ułóż warstwami: karpia, cebulę i odrobinę majeranku. Całość przykryj i odstaw do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Dzięki temu karp będzie miał więcej czasu, aby wchłonąć aromaty cebuli.

Smażony karp to obowiązkowa pozycja na Wigilię
Smażony karp to obowiązkowa pozycja na Wigilię© Adobe Stock

Przed smażeniem ważne jest, aby kawałki karpia dobrze osuszyć, co zapobiegnie odparowywaniu panierki. Panieruj rybę w mące, a następnie w jajku i bułce tartej.

Na czym smażyć karpia?

Gdy karp jest już gotowy do smażenia, pora przygotować odpowiedni tłuszcz. Mogłoby się wydawać, że sprawdzi się tutaj masło. To jednak kiepski wybór, bo łatwo je przypalić, a i smak może zdominować karpia. Lepiej również zrezygnować z oleju słonecznikowego, margaryny

Smażenie karpia
Smażenie karpia© Adobe Stock

Do smażenia karpia najlepiej sprawdzi się olej rzepakowy. Ma wysoką temperaturę dymienia i aromat, który nie wpłynie na smak gotowej ryby.

Oleju na patelni nie żałujemy - kawałki karpia powinny być w nim lekko zanurzone. Dzięki temu będą równomiernie usmażone, chrupiące na zewnątrz i mięciutkie w środku.

poradykarpkarp smażony

Wybrane dla Ciebie