Najlepszy wybór po przebudzeniu. Po takim śniadaniu czuję się dobrze przez cały dzień
Co zjeść na śniadanie, by uniknąć napadów głodu oraz czuć się dobrze przez cały dzień? Przede wszystkim powinno się zwracać uwagę na to, jaki wpływ na poziom cukru we krwi mają produkty, które pojawiają na naszym talerzu z rana. Tak radzi biochemiczka Jessie Inchauspé, znana w mediach społecznościowych jako "GlucoseGoddess".
18.08.2023 12:00
Według Jessie Inchauspé - biochemiczki prowadzącej na Instagramie profil "GlucoseGoddess" i autorki książki "Glukozowa Rewolucja" - idealne śniadanie nie może powodować gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Jadłospis powinien więc być tak skomponowany, by doprowadzić do "spłaszczenia krzywej cukrowej". W uproszczeniu chodzi o to, by cukier uwalniał się do krwi w sposób stabilny. Zdaniem biochemiczki kluczowe jest wyeliminowanie śniadań opartych na skrobi i cukrze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czego nie jeść po przebudzeniu? Najgorsze śniadania
Najgorsze śniadanie to śniadanie na słodko. Słodkości jedzone po przebudzeniu sprawiają, że szybciej czujemy się głodni, co może rozregulować dzienny tryb odżywiania. Przede wszystkim jednak, jak wykazali naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, powodują gwałtowny skok poziomu cukru we krwi nawet u osób, które nie chorują na cukrzycę. Dlaczego wahania te są tak niebezpieczne dla zdrowia?
Liczne badania wskazują jasno, że gwałtowne wahania poziomu cukru we krwi mogą powodować zawroty głowy, mdłości, zmęczenie i niepokój. W dłuższej perspektywie natomiast wywołują stany zapalne, powodujące przewlekłe choroby typu cukrzyca typu 2 czy artretyzm.
Co jeść na śniadanie, żeby mieć dużo energii i uniknąć napadów głodu?
Śniadanie powinno być bogate w białko i błonnik oraz zdrowe tłuszcze. Dzięki nim poziom glukozy we krwi pozostanie na stabilnym poziomie oraz na dłużej zostanie zachowane uczucie sytości. W przypadku węglowodanów, jak radzi Jessie Inchauspé, najlepiej sięgać po całe owoce (nie soki), opcjonalnie można zjeść kromkę pełnoziarnistego pieczywa lub płatki owsiane.
Białko znajdziemy w jajkach, mięsie, wędlinach, jogurtach szczególnie typu greckiego czy też w odżywkach białkowych. Cennym źródłem błonnika są warzywa, dlatego też powinny pojawić się w każdego rodzaju śniadaniu. Tłuszcz natomiast warto pozyskiwać z oleju lnianego, awokado, orzechów lub nasion.
Jak radzi biochemiczka, jeśli ochota na coś słodkiego z rana jest nie do przezwyciężenia, słodki produkt najlepiej jest zjeść po czymś słonym.