Najzdrowsza roślina rosnąca w Polsce. Wielu jej nie zna, a lada dzień zaczyna się na nią sezon
Czosnek niedźwiedzi, znany również jako cebula czarownic, to roślina o niezwykłych właściwościach. Jego smak i aromat sprawiają, że jest chętnie wykorzystywany w kuchni, a właściwości lecznicze czynią go niezwykle cennym składnikiem diety. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tej roślinie!
22.02.2024 09:43
Cebula czarownic, czyli czosnek niedźwiedzi, to roślina o niezwykłej historii. W przeszłości była uważana za skuteczny środek do walki z upiorami. Wystarczyło mieć ją przy sobie lub spożywać na co dzień, aby chronić się przed złymi mocami. Cebulki tej rośliny wieszano w domach, aby ich czosnkowa moc chroniła mieszkańców. Nazwa "czosnek niedźwiedzi" pochodzi natomiast od niedźwiedzi, które po przebudzeniu ze snu zimowego chętnie zjadają te rośliny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czosnek niedźwiedzi charakteryzuje się ostrym, czosnkowym zapachem, jednak jego smak jest znacznie łagodniejszy niż smak tradycyjnego czosnku. Zamiast ząbków, czosnek niedźwiedzi posiada liście. Roślinę tę można spotkać na leśnych polanach, na przykład w Sudetach, Bieszczadach, Puszczy Białowieskiej czy Kampinoskiej.
Czosnek niedźwiedzi — skąd brać?
Warto jednak pamiętać, że czosnku niedźwiedziego nie należy pozyskiwać ze środowiska naturalnego, gdyż jest on objęty częściową ochroną. Ponadto istnieje ryzyko pomylenia go z trującą konwalią majową czy zimowitem jesiennym, co może mieć śmiertelne skutki.
Zastanawiasz się więc, skąd można pozyskać liście czosnku niedźwiedziego? Można go uprawiać w domowym ogródku czy na balkonie — jest to roślina mrozoodporna i wytrzymała. Czosnek niedźwiedzi jest również dostępny do kupienia, na przykład w marketach, na targowiskach, w sklepach ze zdrową żywnością czy sklepach internetowych. Można go nabyć w postaci świeżych lub suszonych liści.
Czosnek niedźwiedzi w kuchni
Czosnek niedźwiedzi jest niezwykle uniwersalnym składnikiem w kuchni. Można go dodawać do sałatek, zup, past, ziemniaków czy mięs. Świetnie sprawdza się również jako baza do pesto. Liście czosnku niedźwiedziego można również kisić czy marynować w oliwie. Przykładem dania, w którym czosnek niedźwiedzi jest głównym składnikiem, jest makaron z pesto z czosnku niedźwiedziego.
Składniki:
- 100 g świeżych liści czosnku niedźwiedziego,
- ok. 100 ml oliwy,
- ok. 50 g pestek słonecznika, orzeszków pinii lub nerkowca,
- sól, pieprz,
- sok z cytryny,
- 500 g makaronu.
Sposób przygotowania:
- Przygotowanie dania jest proste: należy umyć i osuszyć liście czosnku, uprażyć pestki na suchej patelni, a następnie zblendować czosnek z oliwą na gładką masę.
- Następnie dodajemy stopniowo uprażone pestki, blendując do uzyskania jednolitej masy. Jeśli chcemy, aby pesto było rzadsze, dodajemy oliwę lub zimną przegotowaną wodę. Jeśli chcemy, aby było gęstsze, dodajemy więcej liści czosnku lub pestek.
- Doprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Ugotowany makaron mieszamy z pesto, dodając wodę z ugotowanego makaronu do uzyskania pożądanej konsystencji sosu.
Czosnek niedźwiedzi a zdrowie
Czosnek niedźwiedzi to nie tylko smaczny dodatek do potraw, ale także skarbnica zdrowia. Jest łagodniejszy dla wątroby niż tradycyjny czosnek, lepiej się trawi i nie pozostawia charakterystycznego zapachu w ustach. Zawiera witaminy A, B i C, wzmacnia układ odpornościowy, ma właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Co więcej, badania potwierdziły, że czosnek niedźwiedzi jest najbogatszą w dobroczynne związki siarki europejską rośliną, co przekłada się na jego zdolność do oczyszczania organizmu z toksyn.