Niemal wszyscy dodajemy do gotowania makaronu. Staje się rakotwórczą trucizną
Wielu z nas robi to automatycznie, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Włosi, którzy są uważani za prawdziwych mistrzów w przygotowywaniu pasty, zdecydowanie twierdzą, że aby osiągnąć idealną konsystencję makaronu, woda powinna być słona jak morze. Najnowsze badania sugerują jednak, że może nieść to za sobą poważne konsekwencje.
21.02.2024 | aktual.: 07.03.2024 09:52
Chociaż sól podczas gotowania makaronu wydaje się być obowiązkowa, to lepiej dwa razy zastanowić się przed jej dodaniem. Tym razem nie chodzi tylko o to, że spożywamy zbyt dużo soli kuchennej, a jej główny składnik, sód, może przyczyniać się do rozwoju nadciśnienia tętniczego czy powikłań takich jak choroby serca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy ostrzegają przed soleniem makaronu
Zespół naukowców z ACS Environmental Science & Technology odkrył, że połączenie wody uzdatnianej chloraminami z solą jodowaną może prowadzić do powstania szkodliwych dla zdrowia produktów ubocznych, takich jak trihalometany (THM). Chociaż przefiltrowanie lub zagotowanie wody eliminuje te związki, to dodatek jodowanej soli może zniwelować cały efekt. THM w dużych mogą działać kancerogennie, powodować problemy z wątrobą i przyczyniać się do zaburzeń rytmu serca. Długotrwałe narażenie na może również uszkadzać nerki i tarczycę.
Naukowcy, korzystając z wcześniejszych doniesień na temat niekorzystnych reakcji między solą jodowaną a wodą zawierającą resztki chloramin, postanowili przeprowadzić eksperyment. Ugotowali makaron zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, używając wody z kranu i soli, a następnie zbadali próbki pozostałej po gotowaniu wody oraz samego makaronu pod kątem stężenia sześciu trihalometanów. Okazało się, że trihalometany były obecne zarówno w makaronie, jak i w wodzie. Nie były one jednak takie same i zależały od metody, jaką został ugotowany makaron.
Jak bezpiecznie gotować makaron?
Naukowcy zalecają cztery proste metody, które pozwolą na zdrowsze gotowanie makaronu:
- gotowanie makaron bez pokrywki,
- odcedzenie makaronu z wody, w której się gotował,
- dodanie soli jodowanej po ugotowaniu makaronu,
- użycie do gotowania soli niejodowanej, takiej jak sól koszerna czy sól himalajska.
Gotowanie makaronu bez pokrywki pozwala na odparowanie szkodliwych substancji, dzięki czemu mniej z nich osadza się na makaronie. Szybkie pozbycie się wody po ugotowaniu makaronu również sprawia, że większość trihalometanów trafia do zlewu, a nie na talerz.
Zawsze warto zachować ostrożność, a wskazówki zaproponowane przez naukowców mogą przynieść potencjalne korzyści. Nie tylko redukują ilość szkodliwych związków, takich jak trihalometany, ale także ograniczają spożycie soli.