Najzdrowsze danie na świecie. W Polsce coraz więcej osób je docenia
Kimchi to najbardziej znana koreańska przekąska. Przygotowuje się je z kiszonych warzyw (zazwyczaj jest to kapusta pekińska lub rzepa). Dzięki czemu ma wiele właściwości prozdrowotnych. Co ciekawe, kimchi po przetłumaczeniu na język polski oznacza kiszonkę.
10.10.2023 13:18
Mówimi na nią "kimczi", chociaż prawidłowa wymowa wymaga zmiękczenia głosek "chi" (wychodzi wtedy "kimci"). Najczęściej przygotowuje się je z kapusty pekińskiej, ale można też znaleźć kimchi z rzepy (tego składnika używali Koreańczycy w dawnych czasach) lub ogórka. Warzywo kisi się z pastą z chilli, czosnku i mąki ryżowej (gochujang). Dodatkowo dokładało się dodatek zwierzęcy, czyli suszone rybki lub krewetki, dzisiaj zastępuje się je sosem rybnym. Co ciekawe gochugaru, czyli grubo mielona papryka nie jest obowiązkowa w tym zestawieniu, ale mnóstwo osób nie wyobraża sobie kimchi bez niej.
Jak zrobić najzdrowszą przekąskę na świecie, czyli kimchi?
Przygotuj potrzebne składniki:
- 2 główki kapusty pekińskiej,
- 1/3 szklankę soli kamiennej,
- średnią cebulę,
- 50 g papryk gochugaru w płatkach,
- główka czosnku,
- szklanka wody,
- garść szczypiorku,
- 40 g mąki ryżowej,
- 100 ml ciemnego sosu sojowego,
- 50 ml sosu rybnego,
- 50 ml octu ryżowego,
- 2 łyżki cukru pudru,
- łyżka startego korzenia imbiru.
Kucharz Aleksander Baron cytowany przez WP Kuchnia tłumaczy:
- Główkę kapusty należy podzielić na cztery części. Najpierw nacinamy dół głąba na krzyż, a następnie rozrywamy. To jest bardzo ważne! Następnie przez około godzinę liście moczymy w solance, po czym odsączamy je i płuczemy. Każdy liść osobno smarujemy pastą chili. Tak przygotowaną kapustę wkładamy do słoika i ugniatamy ją tak, by wycisnąć całe powietrze spomiędzy liści. Zakręcamy słoik i kisimy, raz na trzy dni energicznie potrząsamy słoikiem, mieszając kapustę.
Kimchi krok po kroku
- Kapustę przekrój wzdłuż na pół i usuń głąb. Każdą część pokrój na małe kawałki, możesz też odrywać liście. Umieść je w misce, zasyp solą i zalej wodą (litr przegotowanej i przestudzonej). Wymieszaj dłonią i odstaw na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
- Po tym czasie jeszcze raz zamieszaj, odciśnij kapustę i wylej solankę. Wlej wodę, odciśnij warzywo i ponownie wylej, następnie powtórz czynność. Dzięki temu pozbędziesz się słonego płynu.
- Do garnka wlej szklankę wody. Wsyp mąkę ryżową i cały czas mieszaj, aż się zagotuje. Od razu po tym zmniejsz moc palnika, cały czas mieszając. Wystudź.
- Połącz ze sobą czosnek, imbir, cebulę i szczypiorek, a także cukier puder. Do kleiku ryżowego dodaj gochugaru. Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą, dolej też ocet ryżowy, sos rybny i sos sojowy. Wymieszaj wszystko dokładnie - załóż rękawiczki, bo pasta mocno farbuje.
- Pastę przełóż do miski z kapustą i wymieszaj. Musi pokryć całe warzywo.
- Kimchi przełóż do kamionki, dużego słoja lub małych słoików. Na początku przechowuj je w temperaturze 22-25 stopni Celsjusza. Dojdzie wtedy do wstępnej fermentacji.
- Po kilku dniach przełóż kimchi do lodówki na 5 dni. Po tym czasie będzie gotowe.