NewsyNajzdrowsze warzywo świata. Przez prosty błąd traci prawie wszystkie wartości

Najzdrowsze warzywo świata. Przez prosty błąd traci prawie wszystkie wartości

Jak powinno się przyrządzać brokuły?
Jak powinno się przyrządzać brokuły?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
11.10.2023 20:03, aktualizacja: 17.01.2024 18:35

Brokuł ceniony jest nie tylko ze względu na smak czy piękny, intensywny kolor. To przede wszystkim źródło silnych związków, które mogą mieć zbawienny wpływ na organizm. O właściwościach brokułu rozpisują się magazyny naukowe na całym świecie. Niestety, przez prosty błąd łatwo pozbawić te warzywa wszystkiego, co najcenniejsze.

Brokuły zasłużenie doczekały się miejsca na liście najzdrowszych na świecie. Nie sposób przedstawić pełne zestawienie prozdrowotnych właściwości tego warzywa, ale szczególną uwagę zwrócić należy na sulforafan - naturalny związek chroniący przed zmianami nowotworowymi. Niestety, zamiast korzystać z dobrodziejstw brokułu i zawartych w nim silnych substancji, za machnięciem ręki pozbywamy się wszystkiego, co dobre.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brokuł - najzdrowsze warzywo na świecie

Brokuły bardzo często wskazuje się jako najzdrowsze warzywa na świecie. Dlaczego? Przede wszystkim wyróżniają się wysoką zawartością związków biologicznie aktywnych. Co więcej, zalicza się je do roślin o potencjale przeciwnowotworowym. Brokuł obfituje w sulforafan - silny przeciwutleniacz ułatwiający likwidację już powstałych komórek nowotworowych.

Ponadto brokuły są źródłem witaminy C, witaminy K, witaminy A, kwasu foliowego, wapnia, żelaza i innych składników odżywczych. Zawarty w nich błonnik pomaga regulować trawienie i zapewnia uczucie sytości. Dieta bogata w brokuły może obniżyć ryzyko miażdżycy, a przez to, że wykazują działanie przeciwzapalne, pomocne są w przypadku stanów zapalnych kości czy też dny moczanowej. Co więcej, spożywanie brokułów korzystnie wpływa na układ kostny, wzmacnia układ krwionośny, prace narządu wzroku, a dzięki wysokiej zawartości żelaza są wręcz pożądane w diecie osób zmagających się z anemią.

Jak przyrządzić brokuły, by nie straciły drogocennych substancji?
Jak przyrządzić brokuły, by nie straciły drogocennych substancji? © Pixabay

Jak przygotować brokuły, żeby nie straciły cennych właściwości?

By móc cieszyć się drogocennymi właściwościami brokułów, najlepiej jeść je na surowo lub przyrządzone na parze (przez 3-4 minuty). Nie powinno się ich gotować w wodzie. Gotowanie uznaje się za najbardziej niekorzystną metodę obróbki cieplnej tego warzywa, gdyż zmienia to jego skład odżywczy. Podczas gotowania brokuły tracą rozpuszczalne w wodzie witaminy, m.in. witaminę C i kwas foliowy, a także chlorofil (barwnik występujący w zielonych warzywach, wspomagający układ odpornościowy i regenerujący organizm) oraz białko.

Naukowcy ze Szkoły Inżynierii Biologicznej i Chemicznej przy Uniwersytecie i Technologii w Zhejiang wykazali, że istnieje metoda przyrządzania brokułów, która pozwala uwolnić mirozynazę, czyli enzym aktywujący wcześniej wspominany sulforafan. Wyniki, które zostały opublikowane na łamach czasopisma "Journal of Agricultural and Food Chemistry", wskazują, że przed obróbką brokuły powinny zostać rozdrobnione (pokrojone/posiekane), a następnie odstawione na ok. 90 minut. Dopiero po tym czasie można wrzucić je na patelnię lub do garnka bez obaw o utratę cennego związku.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także