Nasi dziadkowie zbierali w lesie i zajadali. My zapomnieliśmy, a wspiera serce i pęcherzyk żółciowy
Brusznica, obok borówki czarnej (nazywanej jagodą), borówki bagiennej (pijanicy), borówki halnej i żurawiny, jest jedną z pięciu występujących na terenie Polski dzikich borówek. Borówka brusznica dojrzewa szybciej niż borówka czarna, czyli popularna jagoda. Niestety przegrywa z nią pod względem popularności, choć dawniej borówka czerwona była niezwykle cenionym darem lasu. Dzisiaj nazywamy ją superfoodem.
02.08.2024 19:24
Borówka brusznica (znana również pod nazwą gogodze) posiada wiele cennych właściwości prozdrowotnych. W medycynie ludowej oraz w kosmetyce wykorzystywana jest od dawna. W stanie naturalnym borówkę brusznicę można spotkać w borach świerkowych i sosnowych, na wrzosowiskach oraz podmokłych torfowiskach. Jej gałązki są często wykorzystywane do ozdabiania wielkanocnych koszyczków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na co jest dobra borówka brusznica (czerwona)?
Do celów leczniczych wykorzystuje się zarówno owoce, jak i liście borówki brusznicy. I jedne, i drugie są stosowane przede wszystkim w leczeniu zakażeń układu moczowego, takich jak zakażenia pęcherza czy nerek. Pomagają też w terapii kamicy moczowej. Ponadto liście borówki brusznicy mają działanie przeciwbiegunkowe. Zawarte w nich garbniki są dużym wsparciem dla flory bakteryjnej żołądka i jelit, łagodząc objawy zatrucia pokarmowego.
W liściach borówki brusznicy znajduje się również kwas taninowy, który skutecznie zmniejsza ilość bakterii Helicobacter pylori. Ten drobnoustrój jest odpowiedzialny za 80 proc. przypadków wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także może prowadzić do nowotworu żołądka. Roślina ta jest bogata w polifenole, które pozytywnie wpływają na trawienie tłuszczów. Można zatem przypuszczać, że borówka brusznica jest cennym składnikiem diety zapobiegającej otyłości.
Zobacz także
Owoce borówki czarnej wzmacniają odporność, są źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają chronić nasz organizm przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Regularne spożywanie borówki może poprawić pracę naszego mózgu, a nawet zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Warto dodać, że borówka czerwona posiada wysoką zawartość błonnika i polifenoli, przez co wykazuje pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, zapobiegając zawałowi czy udarowi.
Do czego można wykorzystać borówkę brusznicę (czerwoną)?
Borówka brusznica jest jadalna również na surowo, jednakże ze względu na kwaśno-gorzki smak lepiej smakuje po przetworzeniu. W borówki czerwonej przyrządza się konfitury i soki. Co warto wiedzieć, owoce te zawierają kwas benzoesowy, który bardzo dobrze konserwuje żywność. Ponadto z borówki czerwonej można przygotować napary, wywary, nalewki, a także sosy do mięs.