Nazywa się ją „czarnym złotem". Jest bardzo zdrowa
Drobne, niepozorne ziarenka skrywają w sobie całą skarbnicę witamin i składników odżywczych ważnych dla naszego organizmu.
03.10.2023 | aktual.: 03.10.2023 13:40
Smakuje jak połączenie czegoś gorzkiego, pikantnego i orientalnego, wygląda jak małe ziarenka sezamu. Charakterystyczny smak sprawia, że nie każdemu od razu przypadnie do gustu, jednak warto dać szansę czarnuszce. Ma prozdrowotne właściwości, które z pewnością docenią osoby na diecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym jest czarnuszka?
Czarnuszka, znana także jako czarny kminek, czarnucha, kąkolnica, panna w zieleni to roślina z rodziny jaskrowatych. Małe, czarne nasiona są szeroko wykorzystywane zarówno jako przyprawa kuchenna, jak i jako surowiec do produkcji olejów. Osiąga zazwyczaj do około 60 centymetrów wysokości i ma dość duże białe lub bladoniebieskie kwiaty z błękitnym unerwieniem. Owoce czarnuszki to mieszki zawierające nasiona, które później lądują w naszych domach.
Czarnuszka jest używana w kuchni jako przyprawa od tysięcy lat, szczególnie w kuchniach Bliskiego Wschodu, Azji Południowej i Afryki Północnej. Jej nasiona są małe, czarne i mają wyrazisty smak, który jest lekko ostry, gorzki i orzechowy.
Czarnuszka - właściwości
Czarne ziarenka skrywają w sobie całą moc antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia się organizmu i mają działanie przeciwzapalne. Spożywanie nasion czarnuszki pozytywnie wpływa na stężenie glukozy we krwi, wspiera trawienie i przyspiesza procesy metaboliczne. Zawarte w niej oleje wykazują zdolność do złagodzenia objawów alergii i wspierają funkcji wątroby. Czarnuszka stanowi naturalne wsparcie dla układu odpornościowego, co może być szczególnie pomocne w okresie wzmożonej zachorowalności na przeziębienia i grypę.
Czarnuszka dostarcza organizmowi różnorodnych kwasów tłuszczowych, takich jak alfa-linolenowy, linolowy, palmitynowy, arachidowy i mirystynowy. Pomagają one optymalizować procesy metaboliczne zachodzące w organizmie człowieka, dzięki czemu sprawdzą się u osób, które borykają się z nadwagą i otyłością. Dodatkowo egzogenne kwasy tłuszczowe obecne w czarnuszce wspierają utrzymanie dobrej kondycji skóry.
Do czego dodawać czarnuszkę?
Całe lub zmielone nasionka czarnuszki są używane jako dodatek do wielu dań. Możesz wykorzystać ją jako posypkę chleba, składnik różnego rodzaju past do kanapek, do potraw mięsnych, serów, zup, sałatek, duszonych i kiszonych warzyw. Czarnuszka dobrze komponuje z innymi przyprawami, takimi jak tymianek, kolendra, słodka papryka, kminek i ziele angielskie, tworząc interesujące mieszanki przyprawowe do różnych dań.