Nazywają go mlecznym owocem. Wzmacnia kości, zęby i odporność
Kiedy o polskich malinach z krzaczka i świeżych truskawkach można tylko pomarzyć, warto postawić na egzotyczne owoce. Coraz częściej w sklepach znaleźć można nie tylko ananasy i mango, ale również inne, niecodzienne gatunki. Wśród nich jest wyjątkowe jabłko, któremu daleko do szarej renety.
Gwiezdne jabłko, znane również jako caimito czy mleczny owoc, rośnie głównie w Ameryce Środkowej oraz Południowej, ciesząc przy tym podniebienia mieszkańców Karaibów. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi gwiazdy, który ujawnia się po przekrojeniu. W Polsce dopiero nieśmiało zaczyna się pojawiać. Jeśli będziesz mieć okazję spróbowania mlecznego owocu, zrób to bez wahania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kanapka Gajowego lepsza niż fast food. Szybko zapomnisz o Drwalu
Czym jest gwiezdne jabłko?
Na pierwszy rzut oka wygląda trochę jak połączenie śliwki z marakują. Ma najczęściej głęboki, fioletowy kolor, chociaż znaleźć można również zielone odmiany. Owoce są bardzo słodkie, o nieco budyniowej, galaretowatej konsystencji. Smak niektórzy porównują do musu jabłkowego z nutą owoców tropikalnych i winogron.
Co ciekawe, gwiezdne jabłko uprawia się nie tylko ze względu na owoce, ale również na sam wygląd rośliny. Ma piękne, duże liście, które pełnią rolę dekoracyjną. Drzewo jest wieczniezielone i nie zrzuca liści na zimę. Dojrzałe gwiezdne jabłka powinny wyglądać na pełne i mieć lekko pomarszczoną skórkę. Zazwyczaj są głęboko fioletowe, chociaż istnieją również odmiany białe i zielone.
Mlecznego owocu nie powinno się jeść ze skórką. Wypełnia ją bowiem lateks, który może działać drażniąco na gardło i przełyk. Aby uniknąć resztek lateksu, zaleca się, by przysmak po obraniu schłodzić. Chłód sprawia, że lateks staje się mniej lepki i łatwiejszy do usunięcia.
Witaminowa bomba w małym owocu
Gwiezdne jabłko przyciąga nie tylko nietypowym wyglądem, ale również właściwościami odżywczymi. Ma porcję witaminy C i pewną porcję przeciwutleniaczy, ale wyróżnia go wysoka zawartość wapnia. Zjadając 100 gramów mlecznego owocu, dostarczymy aż 10 procent dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Ma w sobie również sporo fosforu. Dzięki temu wspiera zdrowie kości oraz zębów. Błonnik zawarty w gwiezdnym jabłku reguluje pracę jelit, poprawia trawienie i pomaga dłużej czuć się sytym. Dodatkowo pomaga utrzymywać prawidłowy poziom cukru we krwi.
W mlecznym owocu znaleźć można również witaminy z grupy B, które odpowiadają za wiele ważnych procesów w organizmie, takich jak produkcja energii, funkcjonowanie układu nerwowego czy tworzenie czerwonych krwinek.
Gwiezdne jabłko można spożywać na surowo, dodawać do sałatek owocowych, smoothie czy koktajli. W niektórych krajach jest również wykorzystywane do produkcji soków i dżemów. Ze względu na swój oryginalny wygląd, często służy jako dekoracja różnego rodzaju potraw i napojów.