Nie jedz takiego ryżu. W czasie gotowania staje się bardzo szkodliwy
Często uważamy, że gotowanie ryżu w woreczku to prosta i szybka metoda. Jednakże po zapoznaniu się z kilkoma trikami okaże się, że możemy przygotować idealnie sypki ryż bez konieczności używania woreczka. Dlaczego warto zdecydować się na kaszę lub ryż sprzedawany luzem?
07.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 14:52
Większość z nas trzyma taki ryż w domowych zapasach. Popularność ryżu w woreczku wynika z (mylnego) przekonania, że jest łatwiejszy i szybszy w przygotowaniu. Ponadto może zawierać szkodliwy związek, który przenika do produktu z opakowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego nie powinno się gotować ryżu w woreczku?
Gotując ryż na sypko, zachowujemy w nim cenne składniki mineralne, które nie zostają wypłukane wodą i nie trafiają do zlewu. Co więcej, czas gotowania ryżu w woreczku i luzem jest taki sam, a odmierzenie odpowiedniej ilości produktu za pomocą łyżki lub szklanki nie zajmie nam więcej niż kilka chwil. Dodatkowo ryż sprzedawany luzem lub w opakowaniach kilogramowych jest znacznie tańszy niż ten pakowany w woreczkach.
Należy pamiętać też o szkodliwości Bisfenolu A (BPA) używanego do produkcji woreczków. Pod wpływem wysokiej temperatury związek ten przenika do gotowanego ryżu. BPA jest bardzo podobny do ludzkiego hormonu - estrogenu, co powoduje, że nasz organizm gromadzi go, zamiast usuwać. Bisfenol A jest niezdrowy - prowadzi do otyłości, problemów z tarczycą, obniża poziom testosteronu u mężczyzn i może powodować rozwój raka piersi oraz prostaty. Szczególnie powinny go unikać kobiety w ciąży oraz dzieci, u których może on powodować nadpobudliwość.
Jak ugotować ryż na sypko?
A jak przygotować ryż na sypko? Kluczem do uzyskania nieklejącego się ryżu jest jego dokładne wypłukanie przed gotowaniem. Pozwoli to usunąć zanieczyszczenia oraz nadmiar skrobi. Wystarczy odmierzyć szklankę suchego ryżu, wsypać go na sito i płukać pod bieżącą zimną wodą, aż zmieni kolor z białego na przezroczysty.
Alternatywnym, choć nieco bardziej czasochłonnym sposobem jest wsypanie ryżu do miski, zalanie go wodą i "szorowanie" - nabieramy ziarna z wodą w dłonie i pocieramy o siebie. Następnie odlewamy wodę, wlewamy nową i powtarzamy czynność, aż woda stanie się przezroczysta. Potem odmierzamy dwie szklanki wody, dodajemy dwie łyżki oleju, szczyptę soli i doprowadzamy do wrzenia (najlepiej w garnku o grubym dnie).
Wsypujemy ryż, mieszamy i czekamy do zagotowania. Następnie przykrywamy garnek, zmniejszamy ogień i gotujemy przez 10-12 minut. Po tym czasie wyłączamy gaz i pozostawiamy ryż pod przykryciem na kolejne 10 minut, aby "doszedł". Na koniec odkrywamy garnek, pozwalamy ryżowi odparować i podajemy. Jest to najprostszy i najszybszy sposób na przygotowanie idealnie sypkiego ryżu. Pamiętajmy jednak, że niektóre odmiany ryżu, np. naturalny, wymagają więcej czasu.